Cannes

Rozloha 19,62 km² - počet obyvatel 73 603 - tipy pro objevování: La Croisette, Palais des festivals et des congrès, Rue Antibes, Le Suquet, Musée de la Castre, Rue Saint-Antoine, Marché Forville, Alées de la Liberté, Rue Meynadier...

Původně se tahle prestižní promenáda s luxusními paláci podél canneské zátoky jmenovala "Crouseto". V provensálštině to znamená "křížek", který se nacházel v místech, kde končí canneský záliv a začíná Golf-Juan. Sloužil poutníkům k orientaci.

Dá se vůbec spočítat, kolik superlativů je s touto filmovou událostí spojeno? Nejvýznamnější, nejprestižnější, nejhvězdnější, ale také nejstarší ... - to je Festival de Cannes. Letošní 72. ročník se koná od 14. do 25. května a už teď je jasné, že na Azurové pobřeží opět míří největší hvězdy filmového nebe.

O Cannes se právem říká, že je nejkrásnějším městem na Côte d'Azur. Má kolem 75 000 stálých obyvatel, protože ovšem patří mezi nejvýznamnější světové turistické destinace, ročně přivítá 1,9 milionů návštěvníků.

K městu Cannes už pěkných pár desetiletí patří filmové hvězdy, producenti, režiséři a vůbec svět showbyznysu. Zkrátka nejprestižnější filmový festival na světě, Festival de Cannes.

Kdo první použil výraz "suchá řeč čísel", to už se asi nikdy nedozvíme. S čísly se přece dá docela šťavnatě povídat, zvlášť když se týkají Côte d'Azur, konkrétně Cannes.

To se tak lehce procházíte po bulváru Croisette směr Casino Palm Beach a máte pocit, že vám celý ten hvězdný svět leží tak trošku u nohou. No, není se co divit - za zády je Festivalový palác, po ruce přepychové hotely jako třeba Carlton, Splendid nebo Martinez, které jsou tak často domovem slavných.

Boulevard de la Croisette v Cannes je takový jeden velký luxusní sen: architektonicky zajímavé (a samozřejmě rovněž patřičně luxusní) hotely, světové značkové obchody, věhlasné pláže, výhled na přístav s impozantními jachtami...

Ale samozřejmě, že nadmíru příjemně! Stejně jako v sousedství s Alainem Delonem, Gérardem Philipem a dalšími hvězdami francouzského a světového filmu.