A kde je vlastně Côte d'Azur?

   Kdosi jednou přirovnal Azurové pobřeží k obrovské scéně, která nabízí neuvěřitelný mix žánrů. V realitě to znamená, že se tady ročně odehraje na 6000 nejrůznějších událostí - od proslulých festivalů, karnevalů, ohňostrojů, koncertů, mega show až po významné sportovní a umělecké akce. Kde ale vlastně začíná a končí tahle azurová pohoda (míněno tím z hlediska geografie)?

Čas od času se na téma rozvíří debaty, jedna z nich se před časem objevila také v deníku Nice-Matin. Kde je západní hranice Azurového pobřeží? Názory se krapet liší, protože dát do souladu geografické hranice s literárním pojmem není právě jednoduché. Jak známo, autorem pojmu "Côte d'Azur" je dijonský básník a spisovatel Stephen Liégeard, který tak nazval dílo vydané v roce 1887. Východ je jasný - to je Menton, jenž se nachází v těsné blízkosti italských hranic, ovšem západní hranice už tak jednoznačná není.

Menton
Menton

Pro někoho je soustředěna kolem linie Monaco - Nice - Cannes, "tolerováno" je Saint-Tropez. To je tedy Côte d'Azur, kterému se blíží anglický termín French Riviera a jemuž je připodobňován také obraz luxusu a společenské smetánky. Podle průzkumu, který před časem proběhl, má polovina z dotázaných pojem "Côte d'Azur" spojený s departementy Var a Alpes-Maritimes.

Monaco
Monaco

Podle encyklopedického slovníku Larousse je to takhle: výraz Côte d'Azur byl nejprve používán především pro označení pobřeží mezi městy Cannes a Menton, kde se jako první začal rozvíjet turistický ruch, stavět letoviska. Dnes se tak běžně označuje celé pobřeží mezi italskými hranicemi a nejbližším letoviskem u Marseille, tedy Cassis (leží asi 20 kilometrů od Marseille).

Nice
Nice

Zdá se, že diskuze kolem pojmu Côte d'Azur hned tak neskončí. Jak ale říkal francouzský spisovatel André Maurois, "v diskusi není umění bránit vlastní názor, ale mít ho". ( Dans une discussion, le difficile, ce n'est pas de défendre son opinion, c'est de la connaître.)