Legendární jazzová mekka v Juan les Pins

09.07.2018

Zeptejte se kteréhokoli skvělého jazzového hudebníka na světě, kde by si chtěl zahrát, a uvidíte, jak se v jeho očích nejspíš zaleskne vytoužená představa scény pod piniemi v zálivu a v zahradách La Pinède Gould z Juan-les-Pins. Festival Jazz à Juan byl slavnostně zahájen v roce 1960 jako pocta Sidneymu Bechetovi, slavnému americkému muzikantovi, který se do přímořského letoviska zamiloval natolik, že se tu v jedenapadesátem roce oženil a poprvé zahrál jeden ze svých největších hitů "Dans les rues d'Antibes".

Jazz à Juan byl první velký jazzový festival v Evropě, který posléze inspiroval řadu dalších po celém kontinentu. I navzdory své "komorní" velikosti si festival udržel pověst jedné z nejprestižnějších jazzových událostí na světě. Ruce si tu podávaly jazzové legendy: Ray Charles, Miles Davis, Ella Fitzgerald, Chick Corea, Carlos Santana, Dizzie Gillespie, B.B. King, Keith Jarrett, Wyane Shorter či Stevie Wonder.

Carla Bruni
Carla Bruni

Program letošního 58. ročníku, jež se koná ve dnech 12. - 22. července, je impozantní, se zahájením jako salva z dělové koule. Mega star Lenny Kravitz si do La Pinède totiž odskočí před zahájením svého evropského turné v Paříži 16. července. V programu se však ohlašují i další horká želízka, vítězka Grammy Norah Jones, zpěvačka a skladatelka Carla Bruni nebo soulová legenda Earth, Wind & Fire. Presižní událost pak ozdobí další jména, jako Nile Rodgers, Melody Gardot, Chick Corea, Ibrahim Maalouf, Marcus Miller či fenomenální jihokorejská zpěvačka Youn Sun Nah. Absolutní jazzová vášeň!

Z atmosféry festivalu
Z atmosféry festivalu

   Výjimečná pověst festivalu přitahuje na malou intimní scénu hvězdy zvyklé jinak na obrovské koncertní haly. Své unikátní vystoupení rozbalí před několikatisícovým publikem a vy si tu své idoly vychutnáte z bezprostřední vzdálenosti jako z první řady. A v tom je to pravé kouzlo Jazz à Juan! A pokud se na vás nedostanou vstupenky, nevěšte hlavu. S prsty zabořenými do horkého plážového písku, hned za scénou, se můžete zaposlouchat do tónu jazzového nebe za západu slunce s výhledem na jedinečnou kulisu Cannes. Jindy se můžete zapojit do nekončící jazzové party v ulicích Antibes a Juan-les- Pins. Dva kroky od mytické křižovatky vyhrávají skvělé jazzbandy a mladé nadšené talenty. A další jazzové orchestry na vás čekají ve starém Antibes nebo na náměstí Place Nationale, v nedávno otevřeném hudebním stánku. 

   Na programu "Jazz of" je mnoho výjimečných hudebních formací, které se objevily během prvního Jammin'Juan, mezinárodního trhu jazzových profesionálů letos na jaře. Antibeské jazzové svátky, stejně jako každý rok, vyvrcholí 15. července výběrem "Best of The Off" s patnácti pouličními koncerty ve čtyřech koutech města. A na závěr 22. července ještě tradiční gospelový koncert souboru z Mississippi The Como Mamas, v La Pinède a docela zadarmo! Cítíte tu atmosféru?

   

Štěpánka Strouhalová, Antibes                                                  (Dopisovatelka Hospodářských novin)

www.jazzajuan.com


Foto zdroj: Office de Tourisme Antibes Juan-les-Pins