Azurové pobřeží, inspirace pro básníky a spisovatele

21.06.2020

"A ty barvy Nice! Škoda, že je nemohu oddělit a poslat ti je!" Takhle nadšeně popisoval zdejší atmosféru filosof a básník Friedrich Nietzsche v dopise adresovaném své sestře. Od té doby uplynulo už pár let (asi 130) a věřte, Azurové pobřeží zůstalo stejně malebně barevné a pro umělce velmi, velmi inspirativní. Podívejme se tedy na pár míst, která tak okouzlila spisovatele a básníky.

Nice
Nice

Jedno z mnoha míst, které si úvodem zmíněný Friedrich Nietzsche po příchodu do Nice v roce 1883 oblíbil, bylo Èze. Dnes se z nádraží Èze-sur-Mer do středověké kamenné vesničky Èze Village sice dostanete za pár minut autobusem, ale taková cesta s vědomím, že kráčíte ve stopách velikána, bude určitě nezapomenutelným zážitkem (stezka je dlouhá 2100 metrů, má sklon 400 m). Prostředí význačného filozofa a spisovatele natolik inspirovalo, že tady údajně také rozpracoval své nejznámější dílo "Tak pravil Zarathustra".

Èze
Èze

Jak známo, název "Azurové pobřeží" - "La Côte d'Azur" úplně poprvé použil dijonský právník, básník a spisovatel Stéphen Liégeard, který tak nazval dílo vydané v roce 1887. Jeho obdiv patřil mimo jiné také místní gastronomii, pro kterou měl krásné přirovnání: "Kuchyně Cannes je jako plátek slunce na ubrusu modrého moře". Básník strávil v Cannes poslední dny svého života, a na toulkách městem můžete objevit také ulici, která nese jeho jméno - Rue Stéphen Liégeard (stejně jako v Nice, Dijonu a v dalších městech).

Pohled na Cannes z ostrova Sainte-Marguerite
Pohled na Cannes z ostrova Sainte-Marguerite
Cannes
Cannes

A ještě na skok do 19. století: Psal se rok 1881, když se spisovatel Guy de Maupassant poprvé ocitl v těchto půvabných končinách a doslova se do nich zamiloval. Plachtění se pro něj stalo téměř posedlostí - zatímco do Nice se sjížděla ruská smetánka, Monte-Carlo bylo rájem hráčů a v Cannes si dávaly schůzku korunované hlavy, Maupassant utíkal od společnosti na svou jachtu jménem Bel-Ami, aby se kochal krásami Estérel, Maures, îles de Lérins- Lérinských ostrovů a dalších podivuhodných míst.

Pohoří L'Estérel
Pohoří L'Estérel

Do krásné vily nacházející se v elegantním letovisku Juan-les-Pins (asi 2 km od Antibes), zasadila spisovatelka a dramatička Françoise Sagan děj svého slavného románu "Dobrý den. Smutku. Proslulé byly její pobyty v Monte Carlu nebo v Saint-Tropez.

Monaco
Monaco
Saint-Tropez
Saint-Tropez

Také americký spisovatel a scénárista Francis Scott Fitzgerald pokládal Azurové pobřeží za magický kout světa, a užíval si luxusu v Hôtel du Cap-Eden-Roc Hotel du Cap Eden Roc na Cap d'Antibes. Jeden z nejlepších amerických spisovatelů 20. století Azurové pobřeží objevil v roce 1925 a téhož roku tady také napsal dílo Velký Gatsby (poslední filmová verze, v níž exceloval Leonardo DiCaprio, měla v Cannes premiéru před sedmi lety). V roce 1935 během pobytu na Côte d'Azur potom napsal věhlasný román Něžná je noc...

Antibes
Antibes
Antibes
Antibes

Láskou na první pohled bylo Azurové pobřeží také pro spisovatele detektivních a psychologických románů Georgese Simenona, který byl doslova omámený vůněmi, barvami a vůbec celou atmosférou těchto končin. Poprvé na Côte d'Azur zavítal v roce 1926 a v různých intervalech se sem vracel celá tři desetiletí. Pobýval například v Cagnes-sur-Mer, Mougins, Cannes, nebo v Antibes. Však se také atmosféra jeho oblíbených míst (Saint-Raphaël, Mouans-Sartoux, Juan-les-Pins, Nice, Monako, Menton a další a další) do jeho díla patřičně promítla - třeba v příběhu Liberty Bar, kdy je komisař Maigret pověřen pátráním v Antibes.

V uličkách (Saint-Raphaël
V uličkách (Saint-Raphaël
Cagnes-sur-Mer
Cagnes-sur-Mer
Menton
Menton

Proslulým "útočištěm" slavných bylo (a vlastně pořád je) malebné městečko Saint-Paul-de-Vence a zvlášť hotel, který se tady nachází - Colombe d'Or (hostem býval také například filozof, dramatik a spisovatel Jean-Paul Sartre). Kouzlu prostředí neodolal ani básník, scénárista a výtvarník Jacques Prévert, který objevil Saint-Paul de Vence v roce 1941 a po válce si s manželku Janine pronajali La Miette, malý dům ve středu vesnice.

Saint-Paul de Vence
Saint-Paul de Vence
Saint-Paul de Vence
Saint-Paul de Vence

"Není pět nebo šest divů světa, ale jen jeden: láska", řekl Jacques Prevért. Možná by se mohlo dodat - třeba láska k Azurovému pobřeží...