Azurové příběhy psané historií

Limuzíny už sice hvězdy filmového nebe před pár dny z Cannes odvezly, nicméně hvězdné příběhy můžete na Côte d'Azur prožívat (i když v poněkud jiné podobě) vlastně nonstop. Jejich scénáře jsou psané pro milovníky umění, sportu, přírody, historie... A pokud patříte právě mezi nadšence historických příběhů, potom vás možná budou inspirovat následující tipy: Pevnosti, citadely a hrady Azurového pobřeží. 

Château de La Napoule
Château de La Napoule

Château de La Napoule - Mandelieu-la-Napoule: Nachází se jenom pár kilometrů od Cannes, hned u moře, na místě známém už Římanům před 2000 lety. Hrad byl postaven ve 14. století rodinou Villeneuve, v průběhu dějin potom mnohokrát zničen a přestavěn. Ve dvacátých letech 20. století američtí umělci Henry Clews Jr. a Marie Clews historickou památku koupili a nechali zrekonstruovat. Dnes slouží také jako kulturní centrum.

Fort Carre - Antibes
Fort Carre - Antibes

Fort Carre - AntibesTato obranná stavba byla kdysi kruhovou věží postavenou v roce 1550 na místě kaple sv. Laurenta. Pevnost ve tvaru hvězdy byla výrazně přestavěna a zdokonalena během 17. století podle pokynů markýze Vaubana a přizpůsobena tak vývoji vojenských technik obléhání a střelných zbraní. Dnes je pevnost klasifikována jako Monument historique, tedy Historická památka a sídlí tady muzeum. Pevnost je obklopena chráněným parkem o rozloze 4 ha s typickou středomořskou flórou a faunou.

Fort Royal - Cannes
Fort Royal - Cannes

Fort Royal - Cannes: Královská pevnost se nachází na největším z Lérinských ostrovů  (Îles de Lérins), na ostrově Sainte-Marguerite. Podobu pevnosti dal Sébastien Le Prestre, markýz de Vauban, slavný stavitel pevností, jedna z nejvýznamnějších postav světové vojenské historie. Pevnost na ostrově Sainte-Marguerite se stala státním vězením v roce 1685, v jejích prostorách byl vězněn legendární Muž se železnou maskou, Masque de Fer. V nejstarší části pevnosti můžete objevit v Muzeu moře (Musée de la mer) poklady podmořské archeologie. 

Z dalších tipů na výlety do historie, vybíráme:

  • Château de Villeneuve-Loubet:Villeneuve Loubet
  • Château de Roquebrune: Roquebrune Cap Martin
  • Château de Mouans-Sartoux: Mouans Sartoux
  • Citadelle Saint-Elme: Villefranche-sur-Mer
  • Château de Tourrette-Levens:Tourrette Levens
  • Château: Tourrettes- sur-Loup
  • Fort Maginot: Ste Agnes
Sainte-Marguerite
Sainte-Marguerite