Boulevard de la Croisette jako z filmu vystřižený

15.12.2019

Původně se tahle prestižní promenáda s luxusními paláci podél canneské zátoky jmenovala "Crouseto". V provensálštině to znamená "křížek", který se nacházel v místech, kde končí canneský záliv a začíná Golf-Juan. Sloužil poutníkům k orientaci. 

Byla to taková docela obyčejná prašná cesta, která se za svou slávou vydala ve druhé polovině 19. století. V době, kdy do Cannes začala přijíždět bohatá klientela, aby v těchto příjemných končinách strávila zimní sezónu. A protože to byla klientela zvyklá na veškeré pohodlí, město pro její komfort muselo něco udělat. To "něco" znamenalo postavit slušnou promenádu a tak se začal psát příběh zvaný "Croisette ...

Úplně na začátku, na adrese 1 Boulevard de la Croisette, sídlí už od roku 1982 Palais des festivals et des congrès (Festivalový a kongresový palác), který je tak nerozlučně spojený s prestižním Filmovým festivalem. Však si také tady člověk může osobně vyzkoušet, jaké to je být hvězdou - projít se po pověstném červeném koberci (tedy pokud se právě po něm neprochází třeba Sharon Stone), postát na chodníku slávy a dotknout se dlaní osobností světové kinematografie.

Promenade de la Croisette lemovaná palmami je dlouhá skoro tři kilometry a má takovou atmosféru, že při tom promenádování se vůbec nevnímáte čas. Po levé ruce míjíte přepychové a šarmantní hotely v pořadí: Majestic, Le Grand Hôtel Cannes, La Malmaison, Carlton, Martinez ...v jejich sousedství luxusní butiky světoznámých značek jako je Armani, Chanel, Rolex , Chopard, Prada, Louis Vuitton, Dior... Po pravé straně potom luxusně vybarvené moře a pláže s restauranty.  

Vyplatí se dojít až k přístavu Port Canto, kde se poutník 21. století může osvěžit v příjemných zahradách, ale hlavně na písčité pláži Bijou-Plage. Tady, na konci Croisette, je k nepřehlédnutí budova, jejímž tvůrcem je architekt Roger Séassal. Ale ano, to je ono legendární kasino, v němž pořádali večírky třeba Maurice Chevalier nebo Marlène Dietrich a které si mimo jiné také zahrálo ve filmu Melodie podzemí (Mélodie en sous-sol) s Jeanem Gabinem a Alainem Delonem v hlavních rolích. Před dvěma lety se za zdejšími hráčskými a vůbec vášnivými příběhy definitivně uzavřely dveře, dnes je domovem kasina Hôtel 3. 14.

Bulvár Croisette hrál, hraje a určitě ještě bude mnohokrát hrát v úspěšných filmech i hudebních klipech - vzpomínáte třeba na klip Eltona Johna k hitu I'm Still Standing, který se natáčel u hotelu Carlton? Z dlouhé řady filmových snímků jmenujme alespoň Čtyři hvězdičky (Quatre étoiles), Šťastný nový rok (La Bonne Anée) nebo snímek Kurýr (Transporteur). U posledně jmenovaného filmu dokonce produkce získala výjimečné povolení k natočení automobilové scény, v níž hrdinové opouštějí Cannes po bulváru Croisette v zakázaném směru jízdy. 

A vraťme se ještě na okamžik na úplný začátek Croisette, k Festivalovému paláci. Do zahájení 73. ročníku filmového festivalu sice ještě chybí pár týdnů (bude se odehrávat od 12. do 23. května), nicméně přípravy jsou samozřejmě v plném proudu. Je jasné, že Cannes, jeho Festivalový palác a samozřejmě boulevard de la Croisette budou zase prožívat hvězdné chvíle. Stejně tak je jasné, že sen potkat v Cannes svou "vedette" tedy hvězdu není zase tak nesplnitelný. A nemusí se tak stát jenom v čase Filmového festivalu - někdy stačí být ve správný čas na správném konci bulváru. Zkrátka mít maličko štěstí...