Cannes a jeho hvězdný Festivalový palác

29.03.2020

"Filmový festival v Cannes miluji už dlouho. Je to pro film jedinečná a úžasná platforma," řekla před časem na adresu této prestižní události Cate Blanchett, australská herečka a režisérka, držitelka dvou Oscarů a tří Zlatých glóbů. Letos v květnu, bohužel, podobné superlativy nezazní - kvůli pandemii nového koronaviru byl 73. ročník Mezinárodního filmového festivalu odložen. Protože ale optimismus nemůže a nesmí v životě chybět, věříme, že hvězdy filmového nebe budou ještě letos na proslulém červeném koberci zářit. 

Pohled na Festivalový palác z historického vršku Le Suquet.
Pohled na Festivalový palác z historického vršku Le Suquet.

Pro milovníky kinematografie v tuto chvíli nabízíme alespoň pár zajímavosti z prostředí, kde se tahle velká událost světa filmu každý rok odehrává - z Filmového paláce, přesněji řečeno z Palais des festivals et des congrès...

© Festival de Cannes
© Festival de Cannes

Připomeňme, že obrovskou zásluhu na vzniku festivalu měl už před rokem 1939 Jean Zay, tehdejší ministr školství a umění. Do plánů ale vstoupila válka a tak se první ročník Mezinárodního filmového festivalu v Cannes uskutečnil až v roce 1946, v bývalém Casino de Cannes. Festival se brzy stal populární společenskou uměleckou událostí, na které představovali svá díla takoví velikáni filmu jako Fellini, Buñuel, Bergman a další a další.

Pohled na Festivalový palác od Starého přístavu
Pohled na Festivalový palác od Starého přístavu

V roce 1979 se město Cannes, vzhledem k obrovskému úspěchu tohoto svátku kinematografie, rozhodlo postavit nový palác - poblíž Starého přístavu (Vieux port), na adrese 1 Boulevard de la Croisette, Cannes. Pod návrhem budovy v modernistickém stylu jsou podepsáni architekti Hubert Bennett a François Druet. Palác byl slavnostně otevřen v prosinci 1982, v roce 1999 se ještě rozšířil o prostor "espace Riviera", což znamenalo dalších 10 000 m² a renovace proběhla také v letech 2013 - 2015. Dnes Palais des festivals et des congrès nabízí 35 000 m² výstavní plochy, 18 typů auditorií a v jeho prostorách se po celý rok odehrávají nejrůznější události národního či mezinárodního významu (MIPCOM, MIPTV, Yachting festival, NRJ Music atd. atd.). A samozřejmě - Filmový festival!

Zajímavosti nejen z paláce:

  •    Slavné schody (je jich  dvacet čtyři) zdobené červeným kobercem jsou k nepřehlédnutí na vnější straně paláce, výstup po schodech do sálu Grand auditorium Louis Lumière se stal symbolem. Zmíněné auditorium má 2 309 míst...
  •   Skoro dva kilometry (přesněji 1,8 km) se spotřebuje proslulého červeného koberce (tapis rouge). Během konání festivalu se totiž mění dvakrát denně.
  •    Na Chodníku slávy (Le Chemin des étoiles) můžete objevit více než 300 otisků s podpisy slavných...
  •   Prestižní ocenění Zlatá palma, Palme d'Or, je je dílem věhlasného klenotnictví Chopard. Má 19 zlatých listů (váží 118 g a jsou z osmnáctikarátového zlata). Dílo vyžaduje 40 hodin práce...
  •   Cannes má něco přes 74 000 obyvatel, během festivalu město velmi ožije, díky jeho návštěvníkům počet vzroste na 230 000!
  •   Během filmového svátku se prý vypije asi 360 000 sklenek šampaňského. Zajímavé číslo z festivalové statistiky...  
© Festival de Cannes
© Festival de Cannes
© Festival de Cannes
© Festival de Cannes

Foto zdroj: © Festival de Cannes a redakce