Čas vůní, barev, slavností a karnevalů

Říká se, že smích v zimě rozehřeje jarní sluníčko. Podle slunečné nálady v únoru to vypadá, že rčení je na Azurovém pobřeží velmi zažité - únor, to je totiž tady doba karnevalů, veselí a svátků fantazie. Z toho je také patrné, že radostné události zvané festivaly nejsou jenom výsadou hlavní sezóny (ročně se na Côte d'Azur uskuteční přes 300 festivalů od hudebních, tanečních, divadelních až po jachtařské...), ale konají se vlastně po celý rok.

Menton
Menton

Pokud se tedy rozhodnete, že únorové sluníčko přivítáte na Azurovém pobřeží, můžete se těšit třeba na následující události:

  • Ve dnech od 16. února do 3. března 2019 se odehraje už 86. ročník Citrusových slavností (Fête du Citron®) v Mentonu. Slavnosti jsou velmi populární, návštěvníky spolehlivě přivábí umění tvůrců, kteří na svá doslova umělecká díla spotřebují zhruba 145 000 tun citrusových plodů. Letos se slavnosti konají na téma "Fantastické světy" (Des Mondes Fantastiques) a nebudou samozřejmě chybět pověstné alegorické vozy, šarmantní tanečnice, mažoretky nebo ohňostroj, ale také řemeslnické výrobky inspirované citrusy, ochutnávky, atd. atd.
Menton
Menton
  • Když zavítáte 18. února do Villefranche-sur-Mer, stanete se svědky neobyčejně atraktivní podívané: Combat naval fleuri, tedy přehlídky květinami ozdobených veslic (převážně mimózami a karafiáty). Na programu v přístavu Port de la Santé je tradiční karnevalová přehlídka, květinová bitva, zkrátka zábava. A když už se v těchto půvabných končinách člověk ocitne, měl by objevovat  (a obdivovat) také zdejší historické klenoty. K nim určitě patří středověká kaple Chapelle St-Pierre, kterou svými freskami vyzdobil malíř, básník a filmový tvůrce Jean Cocteau... 
Villenfranche-sur-Mer
Villenfranche-sur-Mer
  • Od 20. do 27. února se v Mandelieu-La Napoule konají  Mimózové slavnosti (Fête du Mimosa). Tradiční svátek oblečený do oslnivě žluté barvy se letos koná na téma Dobrodružství Marca Pola ("Les Aventures de Marco-Polo"). Pro zajímavost - na tuhle tradiční slavnost (koná se už od roku 1931) se použije asi 12 tun květin. Pokud náhodou budete v tom čase v Mandelieu-la Napoule pobývat, určitě si nenechte ujít hned úvod slavností: zahajovací večer v kapli "Notre Dame des Mimosas" a volbu Mimózové královny.
Fête du Mimosa, Mandelieu-La Napoule
Fête du Mimosa, Mandelieu-La Napoule
  • Od 16. února do 2. března se v Nice koná jeden z nejpopulárnější karnevalových svátků na světě - Carnaval de Nice, tentokrát na téma Roi du cinéma (Král filmu). Proč právě takové téma, je jasné: letos je tomu rovných 100 let, kdy bylo v Nice založeno filmové studio "Studios de la Victorine". Od roku 1919 spolupracovalo se světově proslulými režiséry jako Jean Cocteau, François Truffaut, Alfred Hitchcock, Marcel Carné, Roger Vadim, Woody Allen... A telegraficky na co se můžete těšit: samozřejmě na karnevalový průvod, fantazijní masky a kostýmy, květinovou bitvu, noční průvod atd. atd. A hlavně -  na originální atmosféru, která vždycky Carnaval de Nice provází. 

 Foto zdroj: Menton (Citrusové slavnosti) - archiv CK Pitipitipa, Office de Tourisme et des Congrès - Nice (plakát Carnaval dde Nice)  a Office de Tourisme et des Congrès, Mandelieu-La Napoule (Fête du Mimosa)