Côte d’Azur vlakem (vláčkem)

22.04.2019

     Rady, kterak co nejlépe, nejrychleji, nejzajímavěji či nejpohodlněji procestovat kousek světa jsou vždycky cenné. Pravda, Azurovému pobřeží by patrně nejvíc slušel tip na některý z luxusních spojů (nejlépe jachta, soukromé letadlo nebo dopravní prostředek na způsob Orient expresu), ale takové informace v tuto chvíli nečekejte. Spíš trošku nostalgickou inspiraci s nádechem dětství. Kdo se rád tímto směrem nechává unášet, ten určitě ocení jednu z příjemných možností jak poznávat  přírodu, historii i společenský ruch na Côte d'Azur: Le petit train touristique.

Menton
Menton

Možná si někdo v této souvislosti vybaví citát z Malého prince, slavné knížky Antoina de Saint-Exupéryho: "Všichni dospělí byli dětmi, ale málokdo si na to pamatuje." Kdo ví, třeba osvěží paměť starý dobrý známý turistický vláček, který brázdí slavné azurové promenády, ulice a originální prostředí v Monaku, Grasse, Nice, Cannes, Port Grimaud, Mentonu a v dalších a dalších pohádkových místech.

Grasse
Grasse

A tady je pár tipů: díky turistickému vláčku například v Nice projedete taková místa jako je světoznámá Promenade des Anglais, Marché aux fleurs (květinový trh), náměstí Place Masséna, Staré město, nábřeží Quai des Etats-Unis nebo zahrada Alberta I. Během pětačtyřicetiminutové jízdy ve společnosti turistů ze všech koutů světa (vláček má kapacitu 55 osob) se dozvíte všechno podstatné o městě přezdívaném "královna Riviéry" a umíníte si, že se sem určitě, ale určitě jednou vrátíte. A v tu chvíli vám úplně bude jedno, jakým dopravním prostředkem - jestli letadlem, autem či na koloběžce.

Nice
Nice
Monaco
Monaco

V Cannes začíná Le Petit Train svou velkou jízdu u Festivalového paláce a můžete zvolit buď na pětatřicetiminutovou nebo hodinovou jízdu. V prvním případě se vydáte za historií, tedy směr Suquet a starobylé centrum s úzkými, půvabnými uličkami, ve druhém potom za luxusními zážitky z luxusního bulváru La Croissete. To v Mentonu vás turistický vláček zaveze mimo jiné k italské hranici. V Monaku výprava začíná i končí u Musée Océanographique (Monaco-Ville) a trvá asi půlhodinku. Během této doby si prohlédnete nejkrásnější místa Monackého knížectví: la Place d'Armes, le Port Hercule, le Grand Prix de Formule 1, Monte-Carlo s náměstím Place du Casino, luxusní hotely, královský palác, katedrálu a další architektonické lahůdky.

Cannes
Cannes

Komfort a servis v Orient expresu musí být nepochybně úžasný (mimochodem - v červnu tomu bude 136 let, kdy poprvé vyjel z pařížského Východního nádraží). Věřte-nevěřte, ale někdo by atmosféru azurového vláčku za ten expresní luxus nevyměnil...

Cannes
Cannes