Azurové pobřeží v pojetí filmových cest

30.12.2018

Snění a nejrůznější předsevzetí patří samozřejmě nejen k posledním minutám starého roku, nicméně tenhle čas je pro ty nejfantastičtější plány jak stvořený. Třeba pro plán, jak proniknout do velkého světa filmu. Pravda, možná, že podobné sny nabízí nějaká firma na zážitky, ale přece jenom - taková procházka po pověstném červeném koberci v Cannes má k hvězdným pocitům určitě blíž...

A proč si vlastně nenaplánovat azurové putování, během něhož si člověk vychutná atmosféru příběhů, které zná "jenom" z filmového plátna? Projekt na téma atraktivní filmové cesty byl také nedávno představen v Cannes a o jeho úspěchu snad nemůže být ani pochyb. Jisté je, že mezi Azurovým pobřežím a filmem je velmi silné pouto, o čemž svědčí například i tenhle fakt: v roce 2019 tomu bude rovných sto let, kdy umělcům otevřelo svou náruč také slavné filmové studio v Nice - Studios de la Victorine. Není divu, že tvůrci rozvíjejícího se filmového průmyslu propadli kouzlu prostředí stejně tak jako hosté, kteří sem tenkrát přijížděli strávit mírné zimy a obdivovat krásu Středozemí. Slunce tady zkrátka svítí víc než jinde (něco přes 2 700 hodin slunečního svitu za rok, průměrná prosincová teplota v Nice je 13,8 ° C), moře je určitě nejazurovější a hotely ty nejluxusnější na světě...

Cap Ferrat
Cap Ferrat

A tady je pár tipů, které se mohou na cestě za filmovou fantazií hodit:

  • Když se vydáte kabrioletem (třeba vypůjčeným) jednou z pobřežních silnic zvaných corniches z Nice do Mentonu, nabídne se vám velkolepý výhled, jak vystřižený z filmu "Chyťte zloděje". V romanticko-kriminálním thrilleru Alfreda Hitchcocka zářili Grace Kelly a Cary Grant. Několik scén se také odehrávalo v Château Balsan, v Èze.
  • Zastavte se v Monaku a nahlédněte do Casina de Monte-Carlo, kde se (mimo jiné) natáčela bondovka Zlaté oko. Poprvé se tady v roli Jamese Bonda představil Pierce Brosnan...
Monako
Monako
  • V monackých ulicích a také v přístavu se odehrává i romantická komedie (K) lamač srdcí (L'Arnacoeur - Francie/Monako), svou roli tady měl i luxusní hotel Monte-Carlo Bay Hotel & Resort. Děj filmu je zasazený nejenom do hvězdného prostředí, ale má i hvězdné obsazení: Vanessa Paradis, Romain Duris, Julie Ferrier.
Monaco
Monaco
  •  Na Azurovém pobřeží, například v Nice na Anglické promenádě (Promenade des Anglais) nebo také v Cannes se točily scény z akčního krimi thrilleru "Kurýr" (Francie/USA), v hlavní roli zářil Jason Statham.
Cannes, bulvár Croisette, hotel Carlton
Cannes, bulvár Croisette, hotel Carlton
  • V kasinu Palm Beach se odehrává děj slavného francouzsko-italského filmu z roku 1963 "Melodie podzemí" (Mélodie en sous-sol) s Jeanem Gabinem a Alainem Delonem v hlavních rolích. Přestože kasino už neexistuje, atmosféra v Pointe Croisette zůstává.
Nice s atmosférou přímo filmovou
Nice s atmosférou přímo filmovou
  • Především do proslulého parku Marineland v Antibes, ale také do Cannes a na pláže Villeneuve-Loubet vás zavede romantické drama "Na dřeň" - De rouille et d'os (Francie/Belgie). V hlavních rolích Marion Cotillard, Matthias Schoenaerts.
  • Do příjemných končin Côte d'Azur zamířil mimo jiné i režisér Roger Vadim, který v r. 1956 natočil snímek A bůh stvořil ženu s Brigitte Bardot. Děj se odehrával v proslulém Saint-Tropez, kde se v 70. letech točila i série populárních Četníků s Louisem de Funèsem.
Saint-Tropez
Saint-Tropez
  • Na Azurovém pobřeží, v okolí Grasse, se v roce 1952 natáčel také slavný Fanfán Tulipán.  I v tomto případě platí, že čas nehraje pražádnou roli, umění Gérarda Philipa (natočil více než tři desítky filmů) těší diváky dodnes. Je dobré si občas připomenout slova tohoto velkého herce: "Ten, kdo si svůj osud řídí tak, aby byl druhým něco platný, má rád své povolání."
Gérard Philip a Cannes
Gérard Philip a Cannes
  • Kde se ovšem úplně každý milovník filmu stoprocentně nechá zvěčnit, to je proslulý červený koberec ("Tapis rouge"), který prostě neodmyslitelně patří k Festivalovému paláci a tudíž i k filmovému svátku Festival de Cannes. A pokud toužíte být, spolu s filmovými hvězdami, na téhle velkolepé události, poznamenejte si datum: 14. - 25. květen 2019.
  • A úplně na závěr ještě jedna významná událost, která se úzce dotýká zmíněného stého výroční filmové studia Studios de la Victorine. Proslulý karneval v Nice má tentokrát téma "Král filmu" - "Le Roi du Cinéma" a uskuteční se od 16. února do 2. března 2019.