Azurové pobřeží a rendez-vous s uměním

28.08.2019

Azurové pobřeží svým půvabem, světlem a vůbec celkovou atmosférou odjakživa lákalo tvůrce - to je fakt známý a každý, kdo do těchto končin zavítá, jeho pravdivost potvrdí. "Umělecké dílo - zastavený čas" (L'oeuvre d'art, un arrêt du temps), prohlásil Pierre Bonnard, francouzský malíř a grafik. Možná (určitě) se vás podobný pocit zmocní, když se ocitnete v kontaktu s díly velikánů výtvarného umění. Třeba právě těch, kteří žili a tvořili na Côte d'Azur. A tady je pár tipů, kde jejich díla můžete objevovat a - obdivovat...

Auguste Renoir - Velké koupání (Musée Renoir)
Auguste Renoir - Velké koupání (Musée Renoir)

Musée Renoir

Muzeum se nachází v Cagnes-sur-Mer, kde se velikán impresionismu usadil v roce 1907. A právě v domě, v němž Pierre-Auguste Renoir žil, můžete obdivovat dílo umělce a také, díky dobovému vybavení, nadechnout se atmosféry tvůrčího prostředí. Za pozornost nepochybně stojí také zahrada s olivovníky, která dům obklopuje. Pokud do muzea zavítáte do 22. září, potom ještě stihnete výstavu "Renoir et les portraits peints aux Collettes" (Renoir a portréty namalované v Colletes).

Cagnes-sur-Mer, Musée Renoir
Cagnes-sur-Mer, Musée Renoir

Musée Bonnard - Cannet

Malíř a grafik Pierre Bonnard se usadil v Cannes, přesněji řečeno v Cannet (od Cannes je to autem asi 14 minut) v roce 1926. Působil tady skoro 22 let a během té doby namaloval více než 300 obrazů. Musée Cannet je první muzeum na světě zcela věnované tvorbě Pierra Bonnarda, významného umělce 19. a 20. století. Aktuálně můžete navštívit mimořádnou výstavu "De l'impressionnisme à Bonnard et Picasso" - Od impresionismu k Bonnardovi a Picassovi ( collection Nahmad). Výstava se koná do 3.listopadu 2019.

Musée Picasso - Antibes
Musée Picasso - Antibes

Musée Picasso - Antibes

Muzeum v Antibes nemůžete určitě minout - už zdálky se pyšně vypíná Château Grimaldi (Zámek Grimaldi), který skrývá opravdové umělecké skvosty. Zdejší atmosféra Pabla Picassa v roce 1946 učarovala, takže s radostí přijal nabídku pana kurátora, aby si v nejvyšším patře zřídil ateliér. V inspirativním prostředí vytvořil umělec nejrozmanitější díla - 275 prací, včetně děl z keramiky. Prostory zdobí také tvorba Picassových současníků - Miróa, Magnelliho, Caldera a dalších. A ještě jedna aktuální zajímavost: od 6. října do 26. ledna v prostorách muzea probíhá výstava francouzské grafičky a sochařky Germaine Richier. 

Musée Matisse

Psal se rok 1917, když Henri Matisse přijel do Nice, zamiloval se do Azurového pobřeží a díky této lásce tady potom prožil kus života. Třeba v hotelu Regina Palace, kde měl prostorný ateliér. Jenom o kousek dál, v domě s okrovou fasádou z 18. století, je Matissovo muzeum, ve kterém objevíte umělcova díla ze všech jeho tvůrčích období. Muzeum se rozkládá na celkové ploše 2800 m², včetně 1200 m² výstavního prostoru rozděleného mezi vilu a moderní přístavbu, kde se konají krátkodobé výstavy. Muzeum je součástí rozsáhlého kulturního dědictví komplexu Cimiez, který zahrnuje římský amfiteátr, zahradu osázenou olivovníky a klášter Cimiez.

Nice, cesta k Cimiez
Nice, cesta k Cimiez

Musée Fragonard

Když se vypravíte maličko do historie, tím je míněno do středověku, ocitnete se v Grasse, které bylo známé coby místo parfémářů. Město Grasse je ovšem proslulé nejen jako světová metropole parfémů (za know-how parfémářského řemesla byla Pays de Grasse také zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO), ale také uměním malíře Jeana-Honoré Fragonarda, který se tady narodil. Muzeum se nachází ve velkolepé historické budově, restaurované v duchu velkých sídel v Grasse 18. století (hôtel de Villeneuve).

Z atmosféry Grasse
Z atmosféry Grasse