Film a jeho hvězdy - Festival de Cannes 

Dá se vůbec spočítat, kolik superlativů je s touto filmovou událostí spojeno? Nejvýznamnější, nejprestižnější, nejhvězdnější, ale také nejstarší ... - to je Festival de Cannes. Letošní 72. ročník se koná od 14. do 25. května a už teď je jasné, že na Azurové pobřeží opět míří největší hvězdy filmového nebe.

Oficiální plakát 72. ročníku filmového festivalu v Cannes vzdává hold osobnosti a tvorbě Agnès Vardy (1928-2019). Velká režisérka, scenáristka, dokumentaristka natočila díla, která patří do klenotnice světové kinematografie. Připomeňme například Cléo od pěti do sedmi (Cléo de 5 à 7), Štěstí (Le Bonheur), Jedna zpívá, druhá ne (L'une chante, l'autre pas), Bez střechy a bez zákona (Sans toit, ni loi) ...

Jako grafický designér je pod plakátem podepsán Flore Maquin, snímek je vzpomínkou na první film, který Agnès Varda v roce 1954 natočila - "La Pointe Courte". Film je pokládán za předzvěst zrodu francouzské "Nouvelle Vague", nové vlny.

Pohled z historického vršku Le Suquet na Festivalový palác (Palais des Festivals et des Congrès)
Pohled z historického vršku Le Suquet na Festivalový palác (Palais des Festivals et des Congrès)

O dění a zajímavostech kolem letošního festivalu v Cannes bude na našich stránkách určitě ještě řeč, pro tentokrát alespoň letmo ještě pár aktuálních momentů:

  • Prezidentem jury je Alejandro González Iñárritu, mexický režisér a producent, jehož filmy získaly řadu ocenění - patří mezi ně například snímky Babel, Biutiful, Birdman, Revenant (Zmrtvýchvstání). Za poslední dva zmíněné filmy získal (kromě jiných ocenění) Oscara za nejlepší režii.
  • Palme d'or d'Honneur - čestnou Zlatou palmu, ocenění za celoživotní dílo, letos obdrží Alain Delon. V minulých letech byli stejně vyznamenáni Jeanne Moreau, Woody Allen, Bernardo Bertolucci, Jane Fondová, Clint Eastwood, Jean-Paul Belmondo, Manoel de Oliveira, Agnès Varda a Jean-Pierre Léaud. Filmová legenda má na kontě více než 80 filmů, prvním úspěchem byl film Plein Soleil (V plném slunci, r. 1960, režie René Clément), tehdy mu bylo 25 let...
  • Festival zahájí nový film Jima Jarmusche The Dead Don't Die (Mrtví neumírají).  Do hlavní soutěže bylo vybráno 19 filmů.

Foto zdroj: Plakát - Photo : La Pointe courte © 1994 Agnès Varda et ses enfants. Montage et maquette : Flore Maquin. © Festival de Cannes