fr- Keramické a jiné radosti

27/01/2018

S modrou kartou zvanou Cotedazur-Card se dají na Azurovém pobřeží dělat lecjaká kouzla, přesněji řečeno - výpravy. V případě Vallauris můžete třeba navštívit Musée Picasso, v některém z keramických ateliérů obdivovat mistrovství zdejších tvůrců nebo si celý den užívat na písčité pláži (na lehátku a pod slunečníkem).

S Cotedazur-Card dá docela výhodně procestovat Azurové pobřeží od Mentonu až po Saint-Raphaël (včetně Monaka) a také třeba Parc National du Mercantour. Ale zpátky do Vallauris: faktem je, že pokud člověk touží poznat úplně všechny zajímavosti a taje tohoto půvabného městečka, musí počítat s tím, že jeden den určitě stačit nebude (zvlášť, když nechce přijít o slunění na pláži v letovisku Golfe-Juan). Velice lehce totiž podlehne atmosféře provoněné keramikou, kvůli které tady strávil kus života Pablo Picasso. A také Jean Marais, který si jednoho dne přijel koupit keramickou hlínu pro svou sochařskou vášeň a tak se mu tu zalíbilo, že se rozhodl ve Vallauris usadit.

A ještě něco pro milovníky historie: letos je tomu dvě stě tři let od chvíle, kdy se legendární vojevůdce Napoleon Bonaparte vylodil v zálivu Golfe-Juan. Po roce stráveném v exilu na ostrově Elba měl jediný cíl: dosáhnout Paříže a znovu získat trůn. A jak to tenkrát všechno bylo? To se můžete dozvědět na netradičním víkendu nazvaném "Napoleon v Golfe-Juan", který každé dva roky, na začátku března (letos je to tedy 3. a 4. března) pořádá Maison du Tourisme a Ville de Vallauris Golfe-Juan. Rekonstrukce události je velkolepá záležitost, zážitek, na který se jen tak nezapomíná...