Lehce s francouzštinou na Azurovém pobřeží

Když už se člověk jednou dostane do kontaktu s francouzštinou, je jasné, že se z jeho života jen tak nevytratí. Snílci se třeba tenhle zpěvný jazyk začnou učit při představě, že si jednou na Azurovém pobřeží podebatují s celebritami, které jsou tady jako doma, realisté zase proto, aby se na cestách domluvili (alespoň v restaurantu). A někdo si francouzštinu zvolí jako svou profesi - což je také případ Ing. Aleny Kunčíkové, lektorky francouzského (a také anglického) jazyka.

Anatole France, francouzský básník a prozaik, přirovnal francouzštinu k ženě, která je krásná, pyšná, hrdá, skromná, ušlechtilá... To zní sice pěkně poeticky, nicméně pravdou je, že tenhle půvabný jazyk básníků má lecjaká úskalí. Za jak dlouho je úplný začátečník schopný vyjádřit i něco jiného než "oui", "non" a "merci"?

Učení se jazyku je zcela individuální záležitost. Velice záleží na talentu a podmínkách, ve kterých se učíte. Samozřejmě pokud budete ve Francii, půjde vám učení lépe, než když se učíte jako samouk bez jakéhokoliv kontaktu s opravdovým jazykem. Dnes se naštěstí už můžete obklopit francouzštinou z internetu a ze satelitu, takže si nasimulujete autentické prostředí i doma. A mám-li se vyjádřit v konkrétních číslech, zatím největší pedagogický úspěch jsem pocítila, když to jeden můj student zvládl "doma v Praze" za tři měsíce od úplné nuly do konverzační úrovně, se kterou bych se ho nebála samotného pustit do Francie. Ale to byl opravdu mimořádný talent a zároveň systematický dříč!!! Vzpomínám si, jak jednou přišel pan Rosťa nadšen tím, že už rozumí všemu, co prohodí pod fousy Hercule Poirot.

Cap Ferrat
Cap Ferrat

Francie je nejnavštěvovanější zemí světa, ročně sem zamíří přes 85 milionů návštěvníků. Proč se podle vás těší takové oblibě?

Francouzi se "umí prodat". V podstatě všichni máme zabudováno v podvědomí snad už od narození, že francouzská kuchyně je nejchutnější, Francouzky jsou nejkrásnější a Channel no 5 voní nejlépe - a to dříve, než polkneme první sousto, uvidíme první francouzskou ženu a pocítíme poprvé tu vůni. Možná pak jsme skutečnou realitou i trošku rozčarováni, protože očekávání jsou příliš veliká. Zrovna nedávno jsme to probírali s jedním Italem, že Itálie má více památek a všichni pojídáme pizzu, ale ta výjimečnost stejně připadá Francii. Francie má lepší přirozené PR.

Saint Honorat
Saint Honorat

Zde bych se i pozastavila nad otázkou, proč většina Francouzů nemá potřebu vyjet na dovolenou ze své země? Je to určitě tím, že mají vše dostupné doma - a váží si toho! Když chtějí moře, je tu Côte d´Azur, u La Rochelle mají chladnější oceán, nejromantičtější město na světě je Paříž, na lyže si zajedou do Val d´Isѐre do Savojských Alp či do okolí Grenoblu, vystoupat mohou do výše 4809 m na nejvyšší horu Evropy Mont-Blanc, nejlepší víno je šampaňské, vaří a jí se tu nejlepší delikatesy - a pokud chtějí opravdovou exotiku, zaletí si na Martinique nebo Guadeloupe, což jsou francouzské zámořské departementy v Karibiku - ale pořád z oficiálního pohledu Francie.

A ještě jedno "nej" - hned po Paříži je nejnavštěvovanější francouzskou destinací Côte d'Azur. Čím je pro vás Azurové pobřeží lákavé?

Azurové pobřeží je pro mě ideální destinace na dovolenou u moře - pominu-li vyšší finanční náročnost. A co mě tam opakovaně láká? Krásná barva moře, příjemná přímořská letoviska a pocit jakéhosi luxusu v ovzduší, všudypřítomná historie a pro mě osobně i zvukomalebnost jazyka a hudby. Nikdo nikam nespěchá, nikdo se nestresuje. Starší muži pod platany pokojně koulejí pétanque.

Pétanque v Cannes
Pétanque v Cannes

Vzpomínám na úsměvnou historku z doby, kdy jsem tam v devadesátých letech fungovala coby průvodkyně - jako všichni Češi jsme zoufale hledali četnickou stanici v Saint-Tropez. Na mé otázky Francouzi reagovali ustaraně dotazem: "Co se vám stalo?" Nemohli chápat, že jediné dostupné filmy ze "Západu" byly ty o četníkovi v podání Louise de Funѐs.

A co by nemělo v takovém azurovém itineráři chybět?

To je těžká otázka - těch míst je nespočet - a i když jich mnoho vyjmenuji, zbude jich spousta, na které se nedostane...

  •  Cannes s atmosférou filmového festivalu
  • Prohlídka výrobny parfémů v Grasse
  • V Antibes - Marineland - mořská ZOO s úžasnou a unikátní show - cvičenými velrybami
  • Návštěva St.Tropez s jeho četnickou stanicí a přístavem plným luxusních lodí a jachet
  •  Městečka St.Raphaell a Fréjus s jejich historickým centrem a kolonádou podél pláže, která je spojuje, a s výbornou zmrzlinou
  • Ostrovy Iles de Lérins, kde byl vězněn "muž se železnou maskou" a kde se můžete projít eukalyptovým lesíkem
  • Grand canyon du Verdon - jeden z nejhlubších kaňonů v Evropě
  • Pro potápěče, cykloturisty a milovníky winsurfingu je skvělým místem poloostrov Giens
  • Port Grimaud je město na vodě, které je nazýváno francouzskými Benátkami
  • A samozřejmě prohlídka Monte Carla a Monaka, nejlépe v době Formule 1 - a nesmíte zde vynechat Oceanografické muzeum či Casino

Jak už jsem sdělila výše, těch míst je tak mnoho, že u každého člověka raději předem zjistím, jaké jsou jeho zájmy a koníčky a návštěvu mu "ušiji na míru".

Vallauris
Vallauris

Podle jedné studie patří Nice mezi deset nejatraktivnějších francouzských měst, v nichž by samotní Francouzi chtěli žít a pracovat. Patří Nice také k takovým vašim snovým místům pro život, anebo máte úplně jiného favorita?

Určitě bych se nebránila, kdyby mi někdo "daroval" možnost pracovat a bydlet v Nice. Osobně bych si ale asi raději vybrala některé z menších městeček typu Port-Grimaud - a do Nice bych jen dojížděla za kulturou a na nákupy módního oblečení. Přiznávám - úplně jsem se nad touto otázkou zasnila, jak by to bylo krásné...

Vizitka:

Ing. Alena Kunčíková je lektorkou individuálních kurzů (francouzština, angličtina a čeština pro cizince). Absolvovala zahraniční stáže ve francouzském Vichy, Tours a v belgickém Liѐge. Je uznána jako kvalifikovaný lektor u mezinárodní HR společnosti CARTUS. Procestovala Hong Kong a Macao, navštívila i Kanadu a některé státy USA. Pracovala jako dobrovolnice ve Skotsku. Zájmy: cestování, hudba, divadlo, sborový zpěv, cykloturistika a turistika.