O umění odpočívat

20/01/2018

Pro vyjádření uvolnění, odpočinku nebo zábavy najdete ve francouzštině hned několik milých výrazů. Třeba "détente". Pro někoho může být "détente" procházka Estérelským lesem, potápění, šnorchlování, lenošení na pláži, pro jiného gurmánská výprava do restaurantu. Těch je Théoule-sur-Mer asi pětadvacet, ale je docela možné, že číslo není tak úplně přesné. Nejspíš to bude chtít, aby se člověk do těchto báječných míst vypravil ještě jednou (nebo radši dvakrát) a všechna místa pro gurmány a gourmety řádně zmapoval.

Uvolněním i odpočinkem jsou ovšem i toulky městečkem a setkání s uměním. Na náměstí generála Betranda určitě nemůžete minout fontánu nazvanou Concrétion, kterou vytvořil významný francouzský sochař a malíř Jean-Yves Lechevallier. Hned naproti Office de tourisme si můžete přisednout na lavičku k hráči jménem "Marius le Bouliste" - pod dílem je podepsán Capo Sasso, sochař, malíř a architekt z Théoule).

A ještě jednou umělec, který také žije v Théoule sur-Mer a svá díla podepisuje pod pseudonymem Popoy. Jisté je, že u Sphinxesse z bílého mramoru strávíte příjemné chvíle. Moře je na dosah...