fr- Picasso a Vallauris

Vallauris je takové milé malé městečko, jenom skok od Cannes nebo od Antibes (asi osm kilometrů). Městečko bylo známé hrnčířstvím snad už v dobách římských a ta sláva mu vydržela dodnes. Určitě i díky Pablu Picassovi, který do Vallauris přijel v roce 1946 na výstavu keramiky a náhodou se tady setkal se Suzanne a Georgesem Ramiérovými, majiteli slavného hrnčířského ateliéru Madoura.

Pablo Picasso byl nadšený a rozhodl se, že se hrnčířskému umění naučí. O dva roky později se do Vallauris přestěhoval a bydlel tu až do roku 1955. Během tohoto období vytvořil velké množství soch a obrazů, včetně slavného obrazu "Válka a mír" (Guerre et Paix). Na náměstí Paul Isnard určitě není možné minout jeho bronzové sousoší "Muž s ovcí" (L'homme au mouton), které Picasso daroval městu v roce 1949. Ve své době způsobilo dílo docela rozruch...

S tvorbou velkého umělce se můžete blíž seznámit v Musée National Picasso, které se nachází hned naproti. Magnetem jsou ovšem i Musée de la céramique a Musée Magnelli, místa, která jsou součástí Národního muzea. Je docela lehké si v těchto prostorách, doslova nabité uměním, vzpomenout na známá slova Pabla Picassa: "Dejte mi muzeum a já ho zaplním..." (Donnez-moi un musée et je le remplirai.)