Tipy na prázdniny aneb Azurové rady na cestu

Na cesty se člověk toužící načerpat co nejvíc zážitků obvykle vypraví s průvodcem v kapse (tedy tištěným) nebo v telefonu (s příslušnou aplikací). Ideální samozřejmě je, když formu tištěnou či mobilní zastřeší průvodce osobně. Například Karolína Petrová,specialistka na zájezdy CK Radynacestu, která říká: "Francii miluji a snažím se, aby z ní cestovatelé poznali to pravé a jedinečné 'savoir vivre' - umění žít."

Karolína Petrová, specialistka na zájezdy CK Radynacestu
Karolína Petrová, specialistka na zájezdy CK Radynacestu

Jak vypadá "savoir vivre" na Azurovém pobřeží? Co všechno se na takovém pocitu může podepsat?

Dá se to popsat pár slovy - azurové moře, jachty v malebných přístavech, rušné promenády a ještě rušnější křivolaké uličky starých čtvrtí. Voňavé trhy plné čerstvých místních dobrot a zejména pohodová atmosféra jsou tím, co mě na jihu Francie baví.

Jisté je, že získat zážitky s předponou "nej", je na Côte d'Azur docela jednoduché - míst hýřících originalitou, je tady totiž (bez nadsázky) nespočet. Která z nich by se určitě, ale určitě neměla při azurovém putování vynechat?

Mými nejoblíbenějšími místy jsou Oceánografické muzeum v Monaku a ostrov sv. Markéty u Cannes. Záleží však konkrétně na tom, co člověka baví nejvíce. Milovníci umění si užijí nejen v Picassově muzeu v Antibes, za pravými francouzskými parfémy se určitě vyplatí zajet do Grasse a na své si ve Verdunskému kaňonu přijdou i milovníci přírody.

Pohled z ostrova St. Honorat na ostrov sv. Markéta (L'île Sainte-Marguerite)
Pohled z ostrova St. Honorat na ostrov sv. Markéta (L'île Sainte-Marguerite)

Azurové pobřeží je takový jeden velký příběh plný hvězd (nejen u příležitosti filmového festivalu v Cannes) zasazený do malebných exteriérů. Příběh plný romantiky, ale také gurmánských snů. Jakým zdejším specialitkám je těžké odolat?

Francouzská gastronomie je geniální sama o sobě, vše je ale založeno na čerstvosti místních surovin. Na tržištích proto neuděláte chybu, ať už si koupíte cokoliv. Místní zemědělci a rybáři jsou na svou práci hrdí a na své potraviny a úlovky maximálně pyšní, protože své práci věnují spoustu lásky a času. Typické pro francouzskou středomořskou kuchyni jsou především ryby a mořské plody, za ochutnání stojí i socca nebo salát Nicoise. Co nikdy nevynechám já je kandované ovoce a bonbony z něj.

Labužnický trh v Nice
Labužnický trh v Nice

Jak vypadá takový sladký azurový život na pláži? Které pláže na Côte d'Azur patří k nejvyhledávanějším?

Já osobně nejsem velkým fanouškem trávení času na pláži, přesto znám na jihu pár míst, kde je moře azurovější a lidí je poskromnu. Můžu rozhodně doporučit pláže kolem Cavalaire-sur-mer nebo bohem zapomenutá místa u Cap Bénat.

Francouzský spisovatel (a také milovník Azurového pobřeží) Antoine de Saint-Exupéry v Malém princi říká: "Všichni dospělí byli dětmi, ale málokdo si na to pamatuje." Není na škodu občas si tuhle myšlenku připomenout... Která místa byste doporučila navštívit zvlášť rodinám s dětmi?

Vždycky všem říkáme, že s sebou mají brát děti až v ten moment, kdy o to dítě samo projeví zájem. Francouzská riviéra rozhodně má co nabídnout celým rodinám, ať už se jedná o čas strávený na plážích nebo v rozličných námořních a oceánografických muzeích nejen v Monaku. Největším zážitkem pak bude pro děti závod Formule 1 v Monaku a návštěva Marinelandu v Antibes.

Monaco
Monaco

Pojďme ještě nakouknut do jedné téměř pohádkové oblasti - do Principauté de Monaco. Co všechno se dá v tomto maličkém, ale půvabném knížectví vidět, zažít, vyfotit, natočit?

Obstarejte si mapku tohoto ministátu a vydejte se krom známých míst poznávat i ta skrytá a nenápadná. Určitě však nesmíte vynechat Knížecí palác a soukromou sbírku veteránů Knížete Rainiera III., budovu Oceánografického muzea, přístav, čtvrť Monte Carlo a především odpočinek v městských zeleních - ať už se jedná o Jardins de Saint-Martin, Jardin Exotique de Monaco nebo Roseraie Princesse Grace.

Monaco, pohled na přístav
Monaco, pohled na přístav

Četla jsem, že Paříž byla vaší láskou na první pohled a pokaždé, když se tam od té doby vracíte, dokáže vás překvapit něčím novým. Funguje to také v případě Azurového pobřeží?

Azurové pobřeží je jiné. Je plné malých městeček a vesniček, spousty malých klikatých cest, krásných pláží a báječných lidí. Je to místo, kam se Francouzi stěhují na stáří a já se jim vůbec nedivím. Oproti rušné a velmi živé metropoli je riviéra pohlazením na duši a místo, kam se budu ráda vracet za poznáváním a zejména za relaxem.

Tourrettes-sur-Loup
Tourrettes-sur-Loup