Unesco a magické Lérinské ostrovy

02/12/2017

  O Cannes se také mluví jako o městě, které nabízí  perfektní zázemí pro nejrůznější semináře. Docela nedávno se tady jeden takový významný seminář uskutečnil v prostorách Espace Miramar.  

 Možná by bylo dobré se zmínit, že Espace Miramar sehrává v kulturním životě Cannes významnou roli - pořádají se tu nejrůznější přednášky, filmové projekce, výstavy. Zmíněný seminář byl výjimečný svým tématem: Kandidatura Lérinských ostrovů na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO (" La candidature des îles de Lérins au patrimoine mondial de l'Unesco"). Cíl byl tudíž jasný - představit (nejen obyvatelům Cannes) některé vědecké studie a úvahy, diskutovat o kandidatuře.

Les îles de Lérins, tedy ostrovy Sainte-Marguerite a Saint-Honorat (viz foto výše), patří k nějoblíbenějším místům Côte d'Azur a jen málokdo odolá příležitosti, aby se z Cannes nevydal na patnáctiminutovou plavbu směr romantika, příroda, historie. Ocitnout se z naší přetechnizované reality ve světě plném přírodního, kulturního a duchovního bohatství je hodně lákavé... A někdy stačí jenom pár chvil - třeba na ostrově Ste-Marguerite.

Lérinské ostrovy jsou unikátní klenoty, které přinášejí potěšení doslova všem: milovníkům přírody, historie, tajemství, legend, odpočinku, klidu... Jsou silným magnetem, který přitahuje k návratům. Měl pravdu francouzský filozof Michel de Montaigne, když prohlásil: "Nechybíme, následujeme-li přírodu."

A takhle krásné jsou Lerinské ostrovy z letadla!

Připravila: Stanislava Bezděčková