Grasse a jeho vůně

    Když prohlásím, že Grasse je velmi slavné město, nebude určitě nikdo protestovat. Grasse a jeho parfémy - to je zkrátka jeden silný (a voňavý) magnet a tudíž je jasné, že pokud se někdy náhodou ocitnete v departementu Alpes-Maritimes, nemůžete Grasse jen tak minout.

Okřídlené rčení "Všechny cesty vedou do Říma" se docela lehce dá poopravit na "Všechny cesty vedou do Grasse". Třeba z Cannes, autobusem číslo 600, který vás asi za dvacet minut zaveze (při troše představivosti) do časů 16. století, kdy z koželužen vycházely osobité vůně. V Grasse se také mimo jiné dozvíte, jak vznikl pověstný parfém "Chanel No. 5", o kterém dnes (a samozřejmě o dalších a dalších parfémových tajemstvích) vypráví Musée International de la Parfumerie (Mezinárodní muzeum parfémů). Voňavý je v Grasse samozřejmě celý rok, opravdoví fajnšmekři by si ovšem do diáře mohli například poznamenat, že leden a únor jsou ve znamení mimózy, v květnu voní růže, v srpnu květy jasmínu...

Jistou zajímavostí může také být, že městečko, které se nachází 333 metrů nad mořem, bylo populárním místem už daleko dřív, než Cannes. Své nepochybně sehrála malebná krajina, ale také neobyčejně příznivé klima a tak není divu, že tu pobývali v zimních měsících takoví hosté, jako třeba Napoleonova sestra Pauline. Městečko se během staletí rozrostlo pěkně do výšky, takže poznávání jeho atmosféry, znamená otestovat si trošku i kondici (pokud ovšem nevyužijeme městskou dopravu). Kouzlo úzkých středověkých uliček ale určitě za pěší výkon stojí za to, a pokud máte aspoň maličko fantazie, můžete si v Rue Répitrel docela dobře představit, jak se tady prvním výrobcům parfémů žilo.

Proslulí výrobci parfémů Fragonard, Molinard, Galimard a další přilákají ročně do Grasse dva milióny návštěvníků-milovníků vůní... O Grasse, o parfémech a vůbec o kouzlu města bude určitě ještě řeč, na taková místa se jednoduše musíte vracet. Zvlášť, když si vzpomenete na královnu módy Coco Chanel, která kdysi prohlásila: "Žena, která nenosí parfém, nemá budoucnost".