Azurová hvězda jménem Saint-Raphaël

  O Saint-Raphaël se někdy říká, že je to takové dvojče nedalekého města Fréjus (pravda, dvakrát menší dvojče). Jisté je, že mají hodně společného, určitě historii - římská sídla na antické cestě k "Foru Julii" byla základem pro vznik budoucího města. A kdy se tahle původně rybářská vesnice začala měnit v elegantní lázeňské místo?

Tak to se musíme hodně posunout v čase a dostat se do 19. století. Stalo se tak díky stavbě železnice v roce 1864, která otevřela úplně jiné možnosti. Za zdejším půvabem přírody s červeně zářícím pohořím Estérel a atmosférou začali přijíždět umělci, sportovci, ba i politici. Komu by se také nelíbilo na promenádě podél starého přístavu, pod palmami, platany... A tak se město ležící na hranici mezi departementy Var a Alpes-Maritimes docela brzy stalo proslulým místem turistiky a lázeňství.

V uličkách Saint-Raphaël
V uličkách Saint-Raphaël

Kdo by netoužil bydlet v některé z luxusních vil z období Belle Époque, plavit se na jachtě, zkoušet štěstí v kasině, dělat výpravy do podivuhodného podmořského světa (mimochodem, první potápěčský klub byl založený v roce 1935)?  A je pořád co obdivovat - například Basilique Notre-Dame de la Victoire, poklady Musée archéologique de Saint-Raphaël, letovisko Agay, které se nachází jenom kousek od starého přístavu a jehož pláž patří k nejkrásnějším na Azurovém pobřeží. A právě v kostele v Agay se v roce 1931 oženil spisovatel a letec Antoine de Saint-Exupéry, jeho slavné dílo připomíná i fontána Malého prince ( Une fontaine du Petit Prince).

Zahrada Musée archéologique de Saint-Raphaël
Zahrada Musée archéologique de Saint-Raphaël

Jít po stopách slavných se ve zdejších končinách vůbec vyplatí: se svou jachtou Bel Ami tady kotvil spisovatel Guy de Maupassant, který plul z Cannes do Saint-Tropez, ve vilách La Lézardière a Les Mimosas pobýval spisovatel Georges Simenon.

Z přístavu
Z přístavu

V tehdejší vesnici Saint-Raphaël se vylodil Napoleon I. Bonaparte, když se vrátil z vojenského tažení v Egyptě (pro milovníky historie dodáme, že se tak stalo 9. října 1799). A tady se také 28. dubna 1814 nalodil, aby odešel do vyhnanství na Elbu... "Představivost vládne světu," prohlásil velký francouzský vojevůdce a státník. Představte si tedy, jaké příběhy z dávné i docela nedávné minulosti (a samozřejmě žhavé přítomnosti) se v Saint-Raphaël dají prožít...

Vzpomínka na pobyt Napoleona I.
Vzpomínka na pobyt Napoleona I.