Jak chutná Azurové pobřeží - na trhu

09.04.2019

   Ať už na Côte d'Azur pobýváte v luxusním hotelu, kempu, apartmánu nebo na jachtě, je téměř stoprocentně jisté, že během azurových prázdnin alespoň jednou zamíříte na místní trh - marché. Což je, jak nám i klienti pětihvězdičkových hotelů dají určitě za pravdu, také velmi luxusní svět - svět, v němž se opájíte vůní rozličného koření, ochutnáváte delikatesy (třeba olivový olej nebo tapenades), užíváte si zkrátka dobrodružství (především gastronomické).

Labužnické trhy se tady konají v každém městě i městečku a nechat si ujít tuhle hitparádu regionálních produktů je zkrátka neodpustitelné. Anebo odpustitelné, ale potom se člověk nemůže počítat mezi gurmány, tím spíš mezi gourmety. Na trh vás spolehlivě a s radostí nasměrují místní i turisté, kteří se po pár hodinách pobytu na Azurovém pobřeží cítí (díky atmosféře) také coby domácí.

Zdejší trhy, to jsou takové požitkářské ráje, nabízí se tady snad všechno, co může pohladit chuťové pohárky - od mořských plodů a ryb po koření, uzenářské pochoutky, ovoce, zeleninu, sýry, vína, květiny, řemeslné výrobky. Tak třeba v Cannes k takovým populárním místům patří Marché Forville, tržiště, které se nachází jen pár kroků od autobusového nádraží, tedy téměř v centru města. 

 Marché Forville
Marché Forville

Tržitě s vůní Provence, neuvěřitelně pestrou nabídkou ale také historií (podobu získalo v roce 1934). Příjemné jsou i pěší zóny v jeho bezprostředním okolí, četné obchůdky a kavárničky, bistra, kde si můžete posedět u sklenky vína a pochutnat si třeba na ústřicích. Trh je otevřen každý den od 7.00 do 13.00 hodin, kromě pondělí, kdy se tady až do 17.30 hodin odehrává "brocante",  kde najdete spoustu pokladů - od knih, porcelánu, po starožitnosti.

A tady je pár tipů pro gurmány a milovníky atmosféry trhů. Informace samozřejmě berte jenom jako orientační, neboť jak prohlásil Hérakleitos z Efesu: "Nic není trvalé, kromě změny". Od řeckého filozofa ale zpátky do současnosti - místo, den a čas konání trhů ochotně upřesní v Office du tourisme nebo na radnici.

  •  Antibes: Marché provençal, Cours Massena, (každé dopoledne kromě pondělí)
  • Biot: Place de Gaulle - (středa a pátek dopoledne)
  • Cannes: Marché Forville (každý dopoledne kromě pondělí), Marché Provençal de La Bocca: Rue du Dr Baloux (každé dopoledne kromě pondělí)
  • Cagnes-sur-mer: Marché de l'avenue des Oliviers (Cros-de-Cagnes, úterý a čtvrtek), Marché du centre-ville: place de Gaulle 
  • Grasse: Place aux Aires (každé dopoledne kromě pondělí) 
  • Menton: Le Marché des Halles (denně kromě pondělí) 
  • Nice: místní produkty, květinový a ovocný trh na Cours Saleya, legendární rybí trh na Place St. François (každé dopoledne kromě pondělí)
  • Tourrettes sur Loup: Place de la libération (čtvrtek dopoledne)
  • Vallauris: Place de l''homme aux moutons (každé dopoledne kromě pondělí)
  • Vence: Place Clémenceau (pátek dopoledne), Place du Grand Jardin (každý den)