Jak se slaví v Mentonu (citronově)

13.02.2018

Jsou slavné, voňavé a báječně chutnají - v takových superlativech se ve světě mluví o citronech z Mentonu. A v podobných superlativech se mluví o atmosféře, kterou každý rok přináší Fête du Citron®, tedy Svátek citronů. Kdo ji zažil, určitě vám potvrdí, že jde o jednu z nejoriginálnějších událostí na Azurovém pobřeží.

Přípravě citrusových slavností se věnuje obrovská pozornost - podílí se na něm přes 300 profesionálů, hudebníků, folklórních skupin. A ještě jedno zajímavé číslo: na výzdobu se spotřebuje kolem 145 tun citrusů...

 Letošní svátek se opět ponese ve filmovém pojetí (v citronovém podání už tady byl italský film Cineccittà nebo newyorská Broadway), tentokrát na téma "Bollywood".  Slavnosti v duchu indického snu, v rytmech indického tance... Počítá se, že celkem přilákají na 245 000 návštěvníků, jenom po tři nedělní odpoledne se přijde na Promenade du Soleil pokochat citrusovou nádherou 25 000 až 30 000 diváků (mimochodem, víte, že Menton má necelých 30 000 obyvatel?). 

K nejsilnějším magnetům budou určitě patřit alegorické vozy doprovázené půvabnými tanečnicemi a mažoretkami,  Corso des fruits d'or (Korzo zlatého ovoce), Corso nocturnes (Noční průvody) a další fantazijní záležitosti. Letošní velká citrusová podívaná Fête du Citron® se odehraje ve dnech od 17. února do 4. března.

Úvodní foto: archiv CK Pitipitipa