Kde zakotvit azurové zážitky

Taková procházka po nábřeží miliardářů s luxusními jachtami doslova na dosah patří určitě mezi hodně, ale hodně fantazijní záležitosti. Proč to ale vlastně nezkusit? V tom případě se vydejme do Antibes, do přístavu Port Vauban. Do přístavu, který se jmenuje podle nejslavnějšího francouzského stavitele pevností a kde kotví nejluxusnější jachty světa.

Cannes
Cannes

Svou jachtu tady kotvil také spisovatel Guy Maupassant. Jmenovala se Bel Ami (jak také jinak, ne?), byla dlouhá jedenáct metrů a později ji velikán literatury vyměnil za Bel Ami II, která už ovšem měla metrů patnáct. To jsme ale na okamžik zakotvili v roce 1885 a vraťme se do současnosti. Na "quai des milliardaires" tedy na nábřeží miliardářů můžete být svědkem velkolepých oslav jachtingu - například od 30. května do 3. června se tady koná už 23. ročník Voiles d'Antibes / Panerai Classic Yachts Challenge, kde budou k vidění ty nejkrásnější historické jachty. A ještě jedno "nej" - jde o největší akci podobného zaměření na celém Côte d'Azur.

Antibes
Antibes

Z Antibes do Cannes je to autem necelou půlhodinku a tady by milovníky jachtingu mohl určitě zajímat Starý přístav na nábřeží Saint-Pierre (Vieux Port - Quai Saint-Pierre). Přístav se nachází na úpatí historické čtvrti Le Suquet, byl slavnostně otevřen v roce 1838 a slavnostní chvíle vlastně prožívá dodnes. Patří k nim především Cannes Yachting Festival, což je takový jachtařský ráj, kde jsou k vidění nejnovější trendy, technologie, design. Letos se uskuteční ve ve dnech 11. - 16. září ve zmíněném přístavu Vieux Port a v přístavu Port Pierre Canto. Další významnou zářijovou událostí v Cannes je Les Régates Royales (od 20. do 24. září).

Saint-Tropez
Saint-Tropez

A ještě na skok do Saint-Tropez. Mimořádně nepůjdeme po stopách četníků s Louisem de Funèsem v čele, ale hned do přístavu. Možná si vybavíte také slavný obraz francouzského malíře Paula Signaca "Přístav v Saint-Tropez". Jak známo, umělec v Saint-Tropez žil v době své největší slávy a k jeho vášním (kromě malířství) patřilo plachtění. V legendárním přístavu často kotví hvězdné jachty celebrit, nejrůznějšími událostmi se tady žije vlastně celý rok a výběr ze zdejších námořních akcí je opravdu pestrý: od Voiles Latines (24. - 27. květen) přes závod Trophée du Bailli de Suffren, po Giraglia Rolex Cup (8.- 16. červen).