Le Suquet, historický i romantický klenot Cannes

12.10.2020

"Cannes je především schodiště: schodiště, po kterém je snadno vystoupat, ale obtížně sestoupat" prohlásil na adresu tohoto půvabného azurového města Claude Lelouch, klasik francouzské filmové kinematografie. 

Ale samozřejmě, že film v Cannes, to je hlavně Filmový festival a hvězdy na proslulém červeném koberci! Jako v exteriéru historického filmu si ovšem také můžete připadat, když stoupáte uličkami starého města až na samý vršek jménem Le Suquet (někdy také nazýván Mont Chevalier). Pravda, pokud do výšin malebné středověké čtvrti stoupáte nejstarší ulicí města Rue Saint Antoine, lemovanou nesčetnými restauracemi, musíte mít k výstupu také patřičně pevnou vůli - labužnické vábeni je tady totiž velmi silné...

Rue Saint Antoine, ulice pro labužníky
Rue Saint Antoine, ulice pro labužníky
Cesta na vrcholek Le Suquet...
Cesta na vrcholek Le Suquet...
... má malebnou atmosféru
... má malebnou atmosféru

Le Suquet (v provensálštině znamená tertre, tedy pahorek), to je významný kus historie Cannes. Stejně jako všechny středomořské vesnice, bylo i Cannes postavené na kopci, aby se chránilo před hrozbami doby, před piráty a saracény. V 11. století byl vršek Suquet majetkem mnichů z opatství Lérins a z konce 11. století je také hrad, v němž dnes sídlí městské muzeum Musée de la Castre. K vidění je tady, mimo jiné, velmi zajímavá sbírka hudebních nástrojů z celého světa nebo historické snímky Cannes.

V objetí historie i romantiky...
V objetí historie i romantiky...

V sousedství hradu je románská kaple sv. Anny a Notre-Dame-de-l'Ésperance, stavba, která byla dokončena v roce 1648 ve stylu provensálské gotiky. V létě se v těchto prostorách pořádají populární Hudební noci (Nuits musicales du Suquet), jež patří k silným uměleckým zážitkům. A když už jsme v tom historickém výčtu, nesmíme zapomenout na čtyřhrannou strážní věž Tour du Suquet, jejíž stavba byla zahájena ve 12. století a na zbytky opevnění, které pochází ze 14. století.

Městské muzeum Musée de la Castre
Městské muzeum Musée de la Castre
Tour du Suquet
Tour du Suquet

Nejstarší čtvrť Cannes Le Suquet je takovou duší Cannes, se svou malebnou atmosférou je spojením provensálského šarmu s historií. Pokud se chcete kochat krásami canneské zátoky, podívat se z výšin na pyšný luxusní bulvár Croisette, na Lérinské ostrovy, které jsou takřka na dosah, potom si nemůžete vybrat lepší místo. Pod sebou máte starý přístav Vieux Port, jehož historie (část Quai St Pierre), sahá až do roku 1838. Pohled na úžasné jachty a plachetnice vyvolávají romantické představy - zkrátka atmosféra jako z filmu vystřižená...

Výhled na Lérinské ostrovy
Výhled na Lérinské ostrovy
Výhled na Festivalový palác a bulvár Croisette
Výhled na Festivalový palác a bulvár Croisette