Proslulá legenda jménem Grand Prix de Monaco

05.04.2018

Jen těžko byste hledali člověka, který by netoužil zavítat v květnu do Monaka. Pravda, výlet do těchto končin je příjemnou záležitostí v kterémkoliv období, nicméně v květnu se k magnetům Principauté de Monaco přidává (kromě dalších a dalších luxusních zážitků) ještě Grand Prix Monaka. Tedy i velmi slušná dávka zážitků sportovních a adrenalinových.

Tenhle proslulý závod Formule 1 na okruhu Circuit de Monaco měl svou premiéru v květnu 1929, v němž zvítězil William Grover-Williams. Na závodní scéně zářily vozy Bugatti, které staly se jedním z nejúspěšnějších soutěžních vozů všech dob. Dnes prvního vítěze Grand Prix připomíná socha v centru Monaka, kterou určitě nemůžete minout. Jejím autorem je François Chevallier.

Mytický závod se jezdí 78 kol po 3 340 m (celkem tedy 260,5 km), trasa vede úzkými ulicemi Monte Carla, je "pomalá" a náročná. Vyhrát Grand Prix de Monaco znamená pro jezdce zapsat se mezi legendy automobilového sportu. Patří mezi ně taková jména jako například Louis Chiron, Niki Lauda, Michael Schumacher, Ayrton Senna, Alain Prost, Juan Manuel Fangio nebo Graham Hill... A co znamená Grand Prix pro diváky? Vzrušující sportovní, ale také prestižní společenskou událost - zvlášť když se na závod díváte z terasy některého z luxusních hotelů. Jako je třeba l'Hôtel de Paris Monte Carlo. Tak to je takový divácký sen, podobný tomu, jako když sníte, že jednou vyhrajete F1... Letos se tahle úžasná sportovní a společenská scéna otevře ve dnech 24. - 27. května.