Lord Brougham a láska jménem Cannes
O Cannes je známo, že je to nejenom šarmantní, ale také velmi tvůrčí město. A nejenom díky každoročnímu filmovému festivalu, ale také příběhům, které vypráví snad každá ulice a ulička, starý přístav (Vieux Port), slavný bulvár Croisette, historický Suquet se svou středověkou strážní věží...

Jeden z těch příběhů se také píše uprostřed platanové aleje Allées de la Liberté. V prosinci tomu bude už 185 let, kdy do Cannes, tehdy ještě malého rybářského přístavu, nedobrovolně zavítal lord Henry Brougham, skotský politik, státník a spisovatel. V Provence totiž řádila cholera a pokračovat v cestě do Itálie přes Nice bylo nemožné. Lord Brougham byl krajinou tak okouzlený (byla to doslova láska na první pohled), že zakoupil pozemek v Croix-des-Gardes a pro svou dceru tady nechal postavit vilu Éléonore-Louise.

A dál už to bylo skoro jako ve filmovém příběhu: lord Brougham potom od onoho památného roku 1834 pobýval v Cannes většinu svého času a nejen to - svým nadšením pro tenhle malebný kout světa inspiroval i ostatní britskou šlechtu. Cannes se tak postupně proměnilo v luxusní lázeňské středisko nejprve pro zimní sezónu a po 2. světové válce potom i v neméně luxusní plážové letovisko. Osobnost lorda Broughama připomíná v Allées de la Liberté socha s růží v ruce obrácenou k moři. Dílo, které v roce 1878 vytvořil sochař Paul Lienard, patří dnes ke kulturnímu dědictví.


A ještě něco málo z příběhu Allées
de la Liberté, kde se můžete s lordem Broughamem pozdravit: už více než
století se tady každý den (kromě pondělí) rozehrává symfonie vůní a barev -
květinový trh. Víkendy patří lovcům pokladů, milovníkům starožitnosti a umění (konají
se pověstné "brocante", bleší trhy, své místo tady mají také výtvarníci, umělecká
řemesla). V platanové aleji se hraje pétanque, pořádají se hudební
slavnosti a samozřejmě i vánoční trhy. Je to vlastně takový jeden příběh o
radosti ze života. Jak říkají Francouzi - "Joie de vivre"...
