Pablo Picasso a Azurové pobřeží

26.06.2019

"Dílo, které člověk vytváří, není nic jiného než forma deníku," prohlásil Pablo Picasso, který vytvořil asi 45 000 artefaktů (maleb, plastik, keramik a objektů z nejrůznějších materiálů). Deník geniálního umělce je neuvěřitelně obsáhlý, vzrušující, nabitý emocemi, jeho dílo obdivují milovníci umění na celém světě. Pokud k nim patříte, můžete se po stopách Pabla Picassa vydat také na Côte d'Azur. A tady je pár tipů...

Mougins
Mougins

Cannes a jeho ateliér s výhledem na moře: Picasso objevil krásu Cannes v roce 1927 a od té chvíle se do těchto půvabných končin pravidelně vracel. V roce 1955 si tady koupil luxusní dům z roku 1900 "La Californie" s nádherným výhledem na canneský záliv a město. Obrovský obývací pokoj je zároveň ateliérem i místem setkávání s přáteli a návštěvníky. V ateliéru Pablo Picasso také vytvořil například sérii obrazů Las Meninas - Dvorní dámy (1957), jako poctu španělskému malíři Vélasquezovi. Život v "La Californie" zachytili fotografové André Villiers, Edward Quinn a Douglas Duncan.

Cannes, pohled z vršku Suquet na canneskou zátoku.
Cannes, pohled z vršku Suquet na canneskou zátoku.

Mougins - do městečka vzdáleného asi osm kilometrů od Cannes se nastěhoval v roce 1961. Vybral si velký dům "Notre Dame de vie", který se stal jeho posledním bydlištěm a poslední ateliérem (Picasso zemřel v Mougins v roce 1973). Do přízemí umístil sochařskou dílnu, v prvním patře byly prostory, kde měl uloženou většinu své osobní sbírky. Usedlost byla současným vlastníkem přejmenována na "L'antre du Minotaure", od jara 2018 zdobí vstup do Mougins monumentální socha Picassa. V Mougins určitě navštivte Musée de la Photographie André Villers (muzeum je pojmenované podle oficiálního fotografa Picassa).

V Mougins se s Pablem Picassem můžete také setkat v Galerii Boloré
V Mougins se s Pablem Picassem můžete také setkat v Galerii Boloré

Vallauris a vůně keramiky: Ve Vallauris objevil Picasso vášeň pro keramiku - díky setkání se Suzanne a Georgesem Ramiérovými, majiteli slavného hrnčířského ateliéru Madoura. V létě 1947 navštěvuje jejich ateliér a učí se technikám keramiky. Picasso byl tak opojený zdejší atmosférou, že se rozhodl ve Vallauris usadit a dokonce si otevřít (v roce 1949) v prostorách bývalé parfumerie svůj vlastní ateliér Fournas. Ten mu nabídl potřebný prostor pro tvorbu obrazů (například Massacres en Corée nebo Fumées à Vallauris) i pro sochařská díla (Petite fille sautant à la corde...). Vytvořil přes 4000 keramických děl, z nichž některé jsou vystaveny v Picassově muzeu v Antibes a v muzeu Magnelli ve Vallauris. "Picasso efekt" na město byl pozoruhodný, k pobytu inspiroval mnoho malířů, sochařů a hrnčířů. A Vallauris si dodnes zachovává stopy pobytu umělce - na náměstí de l'Eglise, před vchodem do Musée national Picasso La Guerre et la Paix, je sousoší L'Homme au mouton (Muž s ovcí). V muzeu, v prostorách románské kaple, je k vidění slavné dílo "Válka a Mír"...

Vallauris, L'Homme au mouton
Vallauris, L'Homme au mouton

Antibes: Do letoviska Golf Juan přijel Pablo Picasso se svou mladou partnerkou Françoise Gilot v srpnu 1946. Kreslí zátiší, ženy, květiny a motýly... Především se však, na téměř opuštěných plážích, koupe a opaluje. Válka skončila, Picasso je šťastný, zamilovaný... A v tomto čase přichází kurátor muzea v Antibes, Dor de la Souchère, s nabídkou, aby část muzejních prostor v Château Grimaldi využil jako ateliér. 

Pohled z muzea v Antibes
Pohled z muzea v Antibes

Picasso v Antibes mimo jiné vytvořil obrovskou poému "La Joie de Vivre" a taková díla jako triptych "Satyre, Faune et centaure au trident" nebo "La Chèvre"... Daroval muzeu celkem 23 obrazů a 44 kreseb, další obrazy, kresby, keramiku nebo lepty odkázala potom v roce 1990 muzeu Jacqueline Picasso. V současné době sbírka tvoří 245 umělcových děl.

Antibes - Château Grimaldi, Musée Picasso
Antibes - Château Grimaldi, Musée Picasso