Když je péče doslova levandulová 

01.03.2018

Někdy to vypadá (a vlastně nejenom vypadá), že se svět bez levandule nemůže vůbec obejít. A tudíž ani bez Provence. Levandule totiž jednou čaruje coby úžasné koření v kuchyni, jindy má podobu čaje nebo zmrzliny, její motivy se promítají do bytových doplňků. Levandule, to jsou léky, parfémy, kosmetika... Zkrátka taková kompletní levandulová péče. A právě o ní jsme si povídali s Janou Štěpánkovou, obchodní ředitelkou společnosti Ryor.

Jak se vůbec stalo, že se v české firmě v Kyšicích objevila levandule z Provence?

Jako první výrobek u nás na základě poptávky zákaznice vznikl Sprchový gel s levandulí, který máme dodnes v sortimentu a je vhodný dokonce i pro intimní hygienu. Pak následoval vznik Tělového mléka s levandulí a v posledních letech přibyl i krém na ruce a pleťové krémy. Ale pozor - není levandule jako levandule. V kosmetice je možné použít více druhů, bohužel většina firem volí hybridní a tedy lacinější verzi levandule, ale my rádi děláme věci naplno, a proto jsme se rozhodli pro pravou levanduli z Provence.

Jaké jsou výhledy této příjemné kosmetiky do budoucna, trendy ve světě?

Kosmetika s levandulí je velmi vyhledávaná především samotnými milovníky levandule. A pak lidmi, kteří potřebují zrelaxovat svojí mysl.

Dočetla jsem se, že ve světě pracuje asi 50 "Nosů". Říká se tak špičkovým odborníkům, kteří dovedou rozeznat až 2000 vůní. Na Azurovém pobřeží, v proslulém městě parfémů Grasse, jich působí 13. Kdo je takovým "Nosem" Ryoru?

Dalo by se říci, že naším nosem jsou především ženy, které testují výrobek jako první. A proč? Jsou to právě zákaznice, které nám výrobek musí schválit, že je vyhovující, a to nejen z hlediska parfemace, ale i z hlediska viskozity, textury a celkového pocitu po aplikaci.

Grasse a jeden z jeho ateliérů vůní.
Grasse a jeden z jeho ateliérů vůní.

Jedna z příjemných vlastností Francouzů je, že rádi slaví. A samozřejmě, že mezi těmi radostmi nemůže chybět v červenci a v srpnu ani Svátek levandule (La Fête de la lavande). Jaký je váš vztah k Provence? Máte tip na místo, kam by se člověk měl určitě, ale určitě vypravit?

Bohužel osobně jsem v Provence ještě nebyla a je mým velkým snem tuto oblast navštívit. Snad se brzy dočkám!

Foto: archiv Ryor (foto Jana Štěpánková a výrobky levandulové péče).