Pierre-Auguste Renoir a jeho svět v Cagnes-sur-Mer

16.12.2019

Jen těžko se dá odhadnout, jak dlouhé by měl mít člověk prázdniny (nejméně dva roky, jako v románu Julese Verna), pokud se na Azurové pobřeží vypraví s touhou po kontaktu s uměním. V tomhle inspirativním prostředí je hodně, hodně těžké takovou touhu nasytit - vezměte si jen poklady v desítkách muzeí... "Umění se učíme v muzeích" ("La peinture s'apprend dans les musées"), říkal malíř Pierre-Auguste Renoir, od jehož odchodu uplynulo nedávno rovných sto let. Na Côte d'Azur je jedno jisté místo, kde se s tímto velikánem impresionismu můžete seznámit: Musée Renoir. 

Vůbec poprvé Auguste Renoir zavítal do Cagnes-sur-Mer v roce 1898 a zdejší prostředí si natolik zamiloval, že se o pět let později nastěhoval do pronajatého apartmánu v "maison de la Poste" (současné sídlo radnice). Cestoval po okolí, obdivoval staleté olivovníky, pomerančovníky, borovice, hledal motivy pro své obrazy. Výjimečné panorama, zahrnující středověkou vesnici Haut-de-Cagnes, moře a Cap d'Antibes našel na cagneském kopci.

Kouzlo krajiny Renoira tak uchvátilo, že proto, aby zachránil obdivované olivovníky, kterým hrozilo pokácení, zakoupil v roce 1907 usedlost s pozemky Collettes. A právě na tomhle magickém místě potom nechal postavit dům, do kterého se rodina nastěhovala a kde strávil i poslední roky svého života. Dnes prostory a zahrada nabízejí milovníkům umění příležitost, ponořit se do atmosféry, v níž Renoir žil a tvořil svá díla. V domě-muzeu totiž objevíte ryze soukromé prostředí s původním nábytkem i dekoracemi (kuchyň, koupelnu, pokoje, ateliér s kolečkovým křeslem...), takže máte pocit, jako byste přišli k velkému umělci na návštěvu. 

Atmosféra, která vládla v Collettes, byla velmi tvůrčí, souběžně s malířskou tvorbou se umělec věnoval, ve spolupráci s mladým sochařem Richardem Guinem, sochařství. Do Cagnes- sur-Mer jezdili za Renoirem přátelé, umělci (Henri Matisse, Pierre Bonnard, Amadeo Modigliani...), obchodníci, sběratelé. Dnes můžete v Musée Renoir obdivovat šestnáct obrazů, které vlastně přinášejí přehled všech témat, která umělce zajímala: akt, portrét, krajina. Za všechny jmenujme například Cariatides, Velké koupání, Krajina v Collettes, Madame Pichon, Pradlena...

Setkání s dílem Augusta Renoira je vždycky silným zážitkem, člověk si uvědomí, jak pravdivá je jeho moudrost: "Bolest odchází, krása zůstává" (La douleur passe, la beauté reste)...


Foto zdroj: © Ville de Cagnes-sur-Mer (exteriéry)

Připravila: Stanislava Bezděčková