Po stopách slavných na Côte d'Azur I. - Èze

24.02.2018

  Toulat se po stopách slavných je vždycky lákavé - člověk objeví místa neobyčejná, někdy až magická. Jisté je, že Azurové pobřeží talentované a slavné osobnosti vždycky přitahovalo, v prostředí plném barev a slunce vznikala mimořádná díla. Do některých oblíbených končin slavných se s naším seriálem podíváme - třeba do Èze...

To si jen tak jednoho slunečného rána vystoupíte z vlaku ve stanici Èze-sur-Mer, abyste se vypravili o pár století nazpátek - na skále, ve výšce 427 metrů nad mořem, obklopená hradbami ze 17. století, se totiž nachází malebná středověká vesnička Èze-Village.

Hned naproti nádraží objevíte směrovku s informací, že se ke svému cíli můžete dostat také "par sentier", tedy stezkou, která je známá jako "Chemin Friedrich Nietzsche" - Cesta Nietzscheho. Význačný německý filozof si po příchodu do Nice v roce 1883 Èze a okolí velmi oblíbil a údajně tady také rozpracoval své nejznámější dílo "Tak pravil Zarathustra". Pokud se stezkou 1600 m dlouhou a s převýšením 370 m vydáte, počítejte, že výstup trvá asi hodinku a půl (záleží na kondici, je středně náročný) a že je dobré před cestou vyměnit plážovou obuv za pevnou.

Kouzlo krajiny si podmanilo také slavnou francouzskou spisovatelku George Sandovou nebo francouzského spisovatele a básníka Stéphena Liégearda. A malebné prostředí také zaujalo Alfreda Hitchcocka, který si pro několik scén svého proslulého filmu "Chyťte zloděje" vybral Château Balsan (v napínavém thrilleru Alfreda Hitchcocka zazářil Cary Grant a Grace Kelly).

A když se posuneme do 21. století tak zjistíme, že kombinaci "moře, hory, historie, barvy" neodolal například Julian Lennon nebo zpěvák Bono ze slavné irské skupiny U2, který si tady dokonce pořídil i vilu - v této souvislosti se o něm mimo jiné napsalo, že je to ideální soused. No, nebylo by špatné s ním sousedit...