Po stopách slavných na Côte d'Azur II. - Nice

Už jenom pouhá představa, že je tady slunečno 2694 hodin (tedy v roce), člověka zahřeje. Kdybychom se náhodou o nějakou tu hodinku spletli, nic se neděje - proslulý francouzský malíř Henri Matisse přece prohlásil, že "přesnost není pravda", ne?

Že je Nice místem, díky své mimořádné poloze mezi Alpami a mořem, místem pro dovolenkový pobyt velmi příjemným, to už ostatně bylo jasné v 19. století Angličanům, kteří Nice "objevili". Zdejší klima, ale také atmosféra s italskou příchutí, architektura, barvy a další a další momenty přitahovaly (a samozřejmě dodnes přitahují) osobnosti z těch nejrůznějších oblastí.

Za inspirací, ale také za svými přáteli například do Nice v roce 1916 zavítal už zmíněný malíř, sochař a grafik Henri Matisse. Tehdy pobýval v hotelu Beau-Rivage (Krásné pobřeží). V roce 1938 si v Cimiez pronajal apartmán v bývalém hotelu Regina a ten si ponechal až do konce svého života. A vůbec není divu, že se mu tady tak líbilo - Cimiez je prominentní vilová čtvrť, která vznikla ke konci 19. století. 

Nadšenci pro historii tady také mohou obdivovat zbytky římského města Cemenelum a archeologické nálezy potom v Musée d'Archéologie.

Milovníci umění ovšem nepochybně zamíří do Musée Matisse, kde se mohou pokochat díly ze všech tvůrčích období tohoto velkého umělce... Město si také podmanilo dalšího velikána výtvarného umění - Marca Chagalla. Za jeho dílem se určitě vypravíte do Musée national Marc Chagall, které skrývá nejvýznamnější sbírku jeho děl. Pro úplnost dodejme, že muzeum se nachází na Avenue Docteur Ménard. A až se budete toulat uličkami Starého města (Vieux Nice), vzpomeňte si také, že v Nice prožil poslední část svého života Niccolò Paganini, houslový virtuos a skladatel. V Rue de la Préfecture je umístěná i deska, která tohoto geniálního umělce připomíná.

A ještě jednou svět hudby - v Nice také trávil čas Bohuslav Martinů, světově proslulý český skladatel hudební moderny 20. století. V Nice se narodila zpěvačka Jenifer, město okouzlilo mimo jiné také Eltona Johna, který vlastní dům na Mont Boron. Ale to už jsme se ocitli v docela jiné době a v docela jiném žánru... Jisté je, že výčet slavných jmen spojených s Nice zdaleka nekončí. S některými se například také můžete setkat na slavném jazzovém festivalu Nice Jazz Festival, který se letos koná od 17. do 21. července.