Po stopách slavných na Côte d'Azur III.- Menton

30.03.2018

Pravda, je to trošku zvláštní, když se člověk po stopách slavných na Côte d'Azur nejprve vydá do lékařské ordinace. Což ale znamená, že se ocitne v 19. století, přesněji v roce 1861, kdy v Mentonu působil anglický lékař James Henry Bennett. Pro pacienty byl zdejší pobyt doslova zázrakem (a vlastně i pro doktora Bennetta, protože jeho samotného zdejší klima také uzdravilo).

Před větrem a chladem chráněné Alpami a velmi mírné zimy - to bylo ideální místo pro nemocné, kteří "... byli tak okouzleni sluncem a přírodní podívanou, že zapomněli na své starosti." Mimochodem - za panem doktorem jezdívali do Mentonu i velmi pozoruhodní pacienti, jako například skotský spisovatel Robert Louis Stevenson nebo Viktorie, královna Spojeného království Velké Británie a Irska.

Faktem je, že zásluhou doktora Bennetta proslul Menton jako atraktivní, mondénní lázeňské místo a od roku 1880 začal velmi rozkvétat, stavěly se luxusní paláce a vily. Menton se stal oblíbeným letoviskem hlav korunovaných, Angličanů, ruské šlechty, ale také slavných umělců jakými byli třeba sochař Auguste Rodin, skladatelé Franz Liszt a Charles Gounod, španělský spisovatel Blasco Ibáñez a další osobnosti.

Musée du Bastion - Jean Cocteau
Musée du Bastion - Jean Cocteau

Talentované tvůrce přitahoval Menton vždycky - výjimkou nebyl ani rok 1955, kdy sem zavítal Jean Cocteau, velikán francouzské literatury, grafik, filmař, režisér... Tipů, kde můžete jeho dílo obdivovat je celá řada, určitě byste se ale v Mentonu měli podívat do muzea Jean Cocteau - Collection Wunderman, které bylo postavené před osmi lety. Nebo do výjimečného svatebního sálu, který Cocteau vyzdobil a jenž je chloubou Francie. Možná si právě tady vzpomenete na jeden z jeho výroků: " Buďte šťastní, je to druh moudrosti". A co se určitě také musí vidět, to je pevnost ze 17. století, kterou si vybral pro svá díla sám umělec a kde se nachází Muzeum Bastion, věnované Cocteauovi.

Slavné osobnosti samozřejmě míří do Mentonu i ve století 21., pokud jste milovníky klasické hudby a budete se v srpnu nacházet v Mentonu, nenechte si ujít Festival de Musique de Menton (Festival hudby). Jde o jeden z nejstarších a nejprestižnějších festivalů v Evropě, (letos je to už 69. ročník), který je mimořádnou schůzkou s klasickou hudbou v podání špičkových umělců.