Po stopách slavných na Côte d'Azur (s trochou historie)

28.12.2020

Kolik slavných jmen - ať už z oblasti výtvarného umění, hudby nebo filmového světa je spojeno se s pojmem Azurové pobřeží neboli Côte d'Azur? Tak to je otázka, která patří spíš do kategorie řečnických, takovou neuvěřitelnou plejádu umělců snad nikdo nikdy nespočítá. A byli to nejenom umělci, ale také významní aristokraté, kteří v těchto půvabných končinách pobývali a nejlepší architekti pro ně tady stavěli sídla. 

Jisté je, Azurové pobřeží ožilo návštěvníky koncem 18. století a stalo se, díky britské horní třídě, jedním z prvních moderních přímořských letovisek. Důvod: malebná příroda, blahodárné klima, mírná zima. Ještě větším magnetem se potom Azurové pobřeží stalo v polovině 19. století s příchodem železnice, kdy se na pobřeží začali sjíždět britští, ruští, francouzští a další aristokraté. Čas tady trávila mimo jiné například královna Viktorie a král Eduard VII., tehdy ještě s titulem princ z Walesu.

Nice, Vieux Port
Nice, Vieux Port

Azurové pobřeží se od zmíněného 19. století téměř zázračně měnilo v magickou a čím dál víc vyhledávanější destinaci - Nice, Cannes, Menton, Monako, Saint-Jean-Cap-Ferrat a další města a městečka začaly zdobit přepychové vily, podivuhodné botanické zahrady, neobyčejné zážitky slibovala luxusní kasina.

Cannes, Boulevard de la Croisette
Cannes, Boulevard de la Croisette
Cannes
Cannes

V první polovině 20. století patřili mezi obdivovatele krás Azurového pobřeží takoví umělci jako Georges Braque, Pablo Picasso, Henri Matisse, Georges Seurat. Malebný kraj se stal inspirací pro tvorbu spisovatelů a básníků (Francis Scott Fitzegerald, Françoise Sagan, Jacques Prévert, Jean Cocteau a další a další...). Téma "umělci na Azurovém pobřeží" se na našich stránkách objevuje často, o nejrůznějších osobnostech se můžete dočíst například v článcích: Po stopách slavných na Côte d'Azur I. - Èze,  Po stopách slavných na Côte d'Azur II. - Nice nebo Po stopách slavných III. - Menton ...

Saint-Tropez na dohled
Saint-Tropez na dohled
Saint-Tropez - původně malá rybářská vesnice
Saint-Tropez - původně malá rybářská vesnice
Saint-Tropez, oblíbené letovisko slavných
Saint-Tropez, oblíbené letovisko slavných

Jak šel čas, stalo se Azurové pobřeží silný magnetem také pro hvězdy filmového světa. Nepochybně k tomu přispěl i fakt, že v roce 1946 byl v Cannes založený prestižní mezinárodní filmový festival (le Festival de Cannes) a to už byl jen krůček k tomu, aby se bývalé rybářské vesnice proslavily - třeba Saint-Tropez, vesnička, která získala doslova světový věhlas díky Brigitte Bardot, která tady v roce 1956 natočila film A Bůh stvořil ženu. Azurové pobřeží vábí už desítky let filmové tvůrce, v jeho exteriérech i interiérech se natočila řada filmů (Azurové pobřeží v pojetí filmových cest).

Beaulieu-sur-Mer
Beaulieu-sur-Mer

Mimořádné příběhy (nejen filmové) na Côte d'Azur píše příroda - pláže na pobřeží dlouhém 120 km mají nesčetně podob, slunce se tady zdá ještě zářivější a moře ještě azurovější, než kdekoliv jinde. Atmosféra natolik inspirující, že se jí člověk (zvlášť s duší uměleckou) nemůže nikdy dost nabažit a rád ta příjemná místa znovu a znovu vyhledává. Pro někoho se Azurové pobřeží stane druhým domovem, což je případ zmíněné Brigitte Bardot, pro jiného luxusně strávený prázdninový čas. Můžete tady potkat Eltona Johna nebo Leonarda DiCapria, který je milovníkem atmosféry Saint-Tropez. Jihovýchod Francie má také v oblibě Cameron Diaz, která se zamilovala do městečka Beaulieu-sur-Mer, fotbalista Cristiano Ronaldo zase rád tráví chvíle v blízkosti Saint-Jean-Cap-Ferrat.

Saint-Jean-Cap-Ferrat
Saint-Jean-Cap-Ferrat
Menton
Menton

"Osmdesát procent úspěchu je dorazit tam, kam máte", prohlásil kdysi Woody Allen, americký filmový režisér, scenárista, spisovatel, dramatika. Čtyřnásobný držitel Oscara, který 1. prosince oslavil pětaosmdesátiny, strávil na Azurovém pobřeží hodně tvůrčích chvil, před časem tady například natočil romantickou komedii s názvem "Kouzlo měsíčního svitu". To už bychom se ovšem prostřednictvím jejího děje dostali zpátky do roku 1920...

Atmosféra ranního letu na Azurové pobřeží
Atmosféra ranního letu na Azurové pobřeží
  • A kde se vlastně Azurové pobřeží nachází? O tom se sice stále vedou debaty, nicméně podle encyklopedického slovníku Larousse je to takhle: výraz Côte d'Azur byl nejprve používán především pro označení pobřeží mezi městy Cannes a Menton, kde se jako první začal rozvíjet turistický ruch, stavět letoviska. Dnes se tak běžně označuje celé pobřeží mezi italskými hranicemi a nejbližším letoviskem u Marseille, tedy Cassis (leží asi 20 kilometrů od Marseille).
  • Jak známo, autorem pojmu "Côte d'Azur" je dijonský básník a spisovatel Stephen Liégeard, který tak nazval dílo vydané v roce 1887.