Provence v podání Lenky Horňákové-Civade

14.09.2018

Pořídit si zámek (nejlépe v Provence), není vlastně v dnešní podivuhodné době zase nic tak výjimečného. Stačí si jednoduše projít patřičné realitní servery, zaplatit příslušnou sumu a - nastěhovat se. Vzdušné zámky nebo realita? Také na tohle téma jsme si povídali s malířkou a spisovatelkou Lenkou Horňákovou-Civade...

Foto: ©Zdena Gauthier
Foto: ©Zdena Gauthier

Je mi jasné, že na otázky týkající se Château St. Quentin jste odpovídala v nesčetných rozhovorech, příběh najdeme ve vaší knize Provence jako sen. Zeptám se tedy maličko jinak, s využitím citátu spisovatele Julese Renarda: "Postavil jsem si takové krásné vzdušné zámky, že bych byl spokojený           i s jejich ruinami." Je to i váš případ?

V mém případě jde téměř opačný proces. Z ruin jsme postavili zámek, zhmotnili jsme jakýsi sen a nakonec i po té, co jsme se pustili jiným směrem, zámek a jeho a tedy i naše dobrodružství žije dál v knize a díky čtenářům, kteří si příběh přečtou. Vlastně jsem došla ke vzdušným zámkům přes poznání váhy kamení, které je na takový zámek potřeba.

Château St. Quentin
Château St. Quentin

Neplánujete náhodou zase někdy podobný (romantický, ale pro někoho možná poněkud adrenalinový) projekt?

Každý můj obraz, každá moje kniha jsou takovým adrenalinovým projektem. Je to pokaždé velké dobrodružství něco vytvořit, ať už jde o bílé plátno nebo papír, o obraz nebo text, příběh. Tady se potkávám s Julesem Renardem a rozumím těm jeho ruinám, těm ambicím ruin.

   Saignon – provensálská vesnice ve výšinách. Zdroj: © Atout France/Fabrice Milochau
Saignon – provensálská vesnice ve výšinách. Zdroj: © Atout France/Fabrice Milochau

Už pěkných pár let žijete v Provence - je to přesně takové místo, jak ho známe z pohlednic (levandule, půvab kamenných domů, zámky, víno, vesnice na skalách, příroda...)?

Rozhodně ano, a daleko víc. A je také spousta jiných věcí, z nichž mnohé se nedají za krátký pobyt odhalit, další se nesnadno předávají, jiné nejsou pro ničí uši, zkrátka je to země živá, stále se proměňující, příjemná a tvrdá, bohatá a štědrá a jindy zase skoupá na pohlazení... Nedá se jí nabažit. Žít někde je samozřejmě a hlavně o lidech, kteří jsou kolem vás. I v tom je tenhle kraj velice zajímavý a barvitý. Jako všude, musíme stará i nová přátelství a vztahy pěstovat, a nové lidi a situace objevovat.

Z tvorby Lenky Horňákové-Civade
Z tvorby Lenky Horňákové-Civade

V čem se liší zdejší životní styl od pařížského?

Paříž je nádherná a svá, o Provence můžeme říct přesně totéž. Každá nabízí své pohledy, hudbu, rytmus dne a každému vyhovuje něco jiného. V Provence se člověk musí přizpůsobit přírodě. Tady diktuje rychlost vašeho kroku síla slunce nebo větru...

Co by člověk neměl v této části Provence určitě, ale určitě vynechat? Co tady zkrátka musí vidět a prožít?

Právě protože toho Provence nabízí opravdu hodně, je těžké vypíchnout jednu nebo dvě věci. Tohle si musí každý návštěvník ochutnat na vlastní kůži, tu rozmanitost a štědrost. A vybrat si pak musí sám to své "nej".

Říká se, že Provence je taková slavnost pro všechny smysly, tudíž samozřejmě i pro chuť - počítáte se mezi gourmety nebo gurmány?

Obojí!

 Skica, ležící-esquisse, 50 cm x 65 cm
Skica, ležící-esquisse, 50 cm x 65 cm

Že je Provence pro umělce neskonale inspirující, o tom není pochyb. Ve vašem případě hned dvakrát - pro výtvarnici a spisovatelku. Jaké máte právě období, je čas barev a vernisáží nebo spíš literární?

Obě činnosti se prolínají, nehledám jejich oddělení nebo vymezení. Je pravda, že když píšu, tak jsem spisovatelka, když maluji, malířka. Soustředění je stejné, ale mozek pracuje jaksi jinak. V ateliéru pracuji s barvami, formou, je to fyzická činnost, mám ruce plné barev, potřebuji prostor a volnost k pohybu kolem pracovního stolu nebo stojanu. Psaní je zdánlivě klidnější, můžu psát ve vlaku, na letišti. Ovšem ono to zdání dost klame. Žádná tvorba se nedá dělat na oko a vyžaduje maximum.

Mouvement-pohyb, 70 cm x 100 cm
Mouvement-pohyb, 70 cm x 100 cm

Před časem jste měla ve francouzské Opeře v Avignonu (a také v Prostějově) výstavu nazvanou Danse ta vie - Tanči svůj život. Jak momentálně tančíte ve svém tvůrčím životě?

Řekla bych, že tančím mezi dvěma světy, výtvarným a literárním, nebo spíš mezi dvěma způsoby, jak vnímat, zachytit a zprostředkovat svět.

Jeden z posledních vašich úspěchů je román Marie a Magdalény, za který jste získala prestižní francouzskou cenu Prix Renaudot des Lycéens. Jako vůbec první z Čechů. Co pro vás ocenění znamená? Jaký je to pocit, překládat se z francouzštiny do češtiny?

Velmi si toho ocenění vážím, pokládám ho za jedno z nejcennějších ze dvou důvodů - za prvé je to cena čtenářská, více než 400 studentů četlo a vybíralo z několika románů ten, kterému udělí jejich hlasy, a za druhé je to cena mladých čtenářů, studentů středních škol. Navíc uznání dostal můj první francouzsky psaný román, což ještě umocnilo radost. Překlad do češtiny bylo pro mě nové dobrodružství, přenést z francouzštiny do mateřského jazyka román je velmi citlivá a přesná práce. Osobně jsem objevila spoustu věcí, jiné si potvrdila a musím souhlasit se rčením, které říká, že kolik jazyků známe, tolikrát jsme člověkem.

Kdy vaše Provence zase zavoní v Čechách, ať už v literární nebo výtvarné podobě?

Koncem září vyjde podruhé a v novém vydání kniha Lanýže u nakladatelství Argo. Tady je Provence a její poklady v podstatě hlavní hrdinkou. Obecně si ale myslím, že Francie a tudíž i Provence ovlivnila mé vnímání světa a jistým, pro mě nepopsatelným způsobem, se to určitě promítá i do mé tvorby, výtvarné i literární.

Paysage-geometrique
Paysage-geometrique

Výtvarnice a spisovatelka Lenka Horňáková-Civade:

  • Narodila se v Prostějově, nyní žije v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur.
  • Studia: Vysoká škola ekonomická, v programu Copernic pokračovala ve studiu Francii. Navštěvovala ateliér Beaux Arts v Paříži, vystudovala výtvarné umění na Sorboně. Její díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v Austrálii, USA, Evropě.
  • Z literárního díla: Provence jako sen, Lanýže, Pohlednice z kavárny, Prioritaire. Praha - Paříž, román Marie a Magdalény (oceněný prestižní francouzskou cenu za literaturu prestižní Prix Renaudot des Lycéens), na jaře 2019 vyjde druhý román přeložený z francouzštiny pod názvem Grófka.

A ještě jedna aktuální zpráva, která do Čech určitě přinese slunečnou atmosféru z Provence: Lenka Horňáková-Civade vystavuje své obrazy a kresby v Hradci Králové, v Galerii Na Hradě 91/3. U příležitosti druhého vydání knihy Lanýže bude také autogramiáda a možnost zakoupit i ostatní knihy. Výstava se uskuteční od 10. října do 12. listopadu 2018.


Připravila: Stanislava Bezděčková

Foto viz uvedené zdroje a archiv Lenky Horňákové-Civade