Řecká kráska Côte d'Azur – Villa Kérylos

10/10/2019

Pokud se rádi touláte dávnou historií a navíc historií ozdobenou krásou a uměním, potom je pro vás tahle návštěva jako stvořená - starověké Řecko a Villa Kérylos vás vítá!

Photo: Villa Kérylos vue de la mer © Colombe Clier - Centre des monuments nationaux
Photo: Villa Kérylos vue de la mer © Colombe Clier - Centre des monuments nationaux

Inspirací ke stavbě tohoto architektonického klenotu v zátoce Beaulieu-sur-Mer byly vznešené domy na ostrově Délos (2. století před naším letopočtem). Svůj sen si toužil splnit francouzský archeolog, historik, numismatik, muž všestranně nadaný Théodor Reinach. Architekt Emmanuel Pontremoli byl myšlenkou nadšený a v letech 1902 - 1908 ji s radostí realizoval.

Vila je uspořádána kolem rozlehlého peristylu, vnitřního nádvoří, obklopeného dvanácti sloupy z kararského mramoru. V přízemí se nacházejí obývací pokoje, jídelna, knihovna, vany, nahoře potom ložnice a koupelny. Dřevěný nábytek je vykládán slonovinou, bronzem a kůží, k obdivu je krása alabastru... Když vilou procházíte, uvědomíte si, s jakým citem tvůrci dokázali kombinovat starožitný luxus s moderním komfortem začátku 20. století.

Těžko říct, co všechno vlastně vytváří tak působivou atmosféru... Nábytek z exotického dřeva? Úžasná výzdoba, mozaiky a fresky, ilustrující legendy bohů a klasických hrdinů? Určitě tady hraje roli i jeden nesporný moment - vila totiž není jen pouhou kopií, ale také znovuobjevením starověkého Řecka. Kérylos je svědectvím tehdejšího životního stylu, ale také poctou řecké civilizaci, v níž má své kořeny demokracie...

Stejně jako všechny vily postavené v období Belle Époque sloužila i vila Kérylos jako letní sídlo a Théodore Reinach se svou rodinou trávil v Beaulieu-sur-Mer prázdniny. V roce 1928 odkázal vilu akademické instituci Institut de France, v roce 1966 byla vila prohlášena za historickou památku. A ještě jeden významný rok pro vilu: od roku 2016 je spravována Centrem národních památek (Centre des monuments nationaux).

Villa Kérylos je přístupná veřejnosti takřka po celý rok, samozřejmě kromě dnů, kdy její prostory hostí významné události. Třeba když tady letos v březnu prezident Emmanuel Macron a jeho manželka Brigitte večeřeli s čínským prezidentem Xi Jinpingem a jeho manželkou Peng Liyuan.

Výhled z Villy Kérylos
Výhled z Villy Kérylos


Foto zdroj: úvodní foto Villa Kérylos vue de la mer © Colombe Clier - Centre des monuments nationaux, ostatní autorka

Připravila: Stanislava Bezděčková