Rendez-vous s filmem, Festival de Cannes

14.04.2018

K městu Cannes už pěkných pár desetiletí patří filmové hvězdy, producenti, režiséři a vůbec svět showbyznysu. Zkrátka nejprestižnější filmový festival na světě, Festival de Cannes. 

Kdo z tvůrců si letos z Cannes odveze Zlatou palmu, to je sice zatím ještě ve hvězdách, nicméně festivalová atmosféra už je tady. O zajímavostech kolem festivalu bude v časech příštích ještě řeč, tentokrát malá ochutnávka na téma "Plakát". I

nspirací pro oficiální plakát 71. ročníku filmového festivalu v Cannes byla tvorba George Pierra (1927-2003), vynikajícího fotografa, který za třicet let své kariéry zvěčnil natáčení víc než stovky filmů. Spolupracoval s takovými velikány filmu, jakými byli Jacques Rivette, Alain Resnais, Robert Enrico, Yves Robert, Andrzej Wajda a další a další. A samozřejmě to byl i Jean-Luc Godard. Milovníci filmu určitě poznali, že na plakátu je scéna z nezapomenutelného Godardova filmu Bláznivý Petříček (Pierrot le fou, r. 1965). Jako grafický designér je pod plakátem podepsán Flore Maquin, který tak připomněl hvězdnou atmosféru filmu, v němž zářili (a samozřejmě stále září) Jean-Paul Belmondo a Anna Karina.

A když už jsme stále u hvězd, připomeňme, že legendární Jean-Paul Belmondo, který před sedmi lety obdržel v Cannes Zlatou palmu (Palme d'Or) za celoživotní dílo, oslavil nedávno 85. narozeniny a ještě v tomto roce má v plánu natočit film. Letošní Festival de Cannes se koná ve dnech 8. - 19. května.

Foto plakátu: Festival de Cannes