Saint-Honorat s kouzlem klidu

23.01.2018

Když vám dneska připutuje do poštovní schránky pohlednice, je to tak trošku malý zázrak. Pohlednice se jednoduše už nenosí. Když ovšem takový pohlednicový pozdrav dorazí třeba z ostrova Saint-Honorat, věřte, že všechny divy techniky typu esemesek a e-mailů zůstanou najednou ve stínu.

Pár pohlednic z tohoto půvabného ostrova jsem také rozeslala a odezva byla takřka okamžitá: "Kdy vyrazíme?" No, kdyby bylo jenom na mě, mohla bych na ostrov vyrazit hned a klidně tam nějakou dobu pobývat. A klidně i dobu delší - což se teoreticky i prakticky dá, neboť v klášteře je možné se ubytovat a sdílet tak klášterní život. Minimálně dvě noci, maximálně týden (samozřejmě po předchozí rezervaci). 

Pohodový ostrov má ale také svá pravidla a to je dobře - proto tenhle ráj slunce, zeleně a ticha zůstává pořád rájem. Na ostrov je zván každý, kdo chrání přírodu a respektuje úctu ke klášternímu životu. Pravidla se týkají například vhodného oblečení na místech konání bohoslužeb, naturismus je na ostrově zakázán. Při procházce kolem vinic je třeba respektovat logo "Vyhrazeno pro mnichy", platí také absolutní zákaz ohně (i kouření), ničení přírody apod.

Zalesněný ostrov je obývaný od pátého století a je soukromým majetkem cisteriáckých mnichů z opatství Lérins. Pěstují vinnou révu (na ploše cca 8 ha) a produkují proslulé víno, které je mimo jiné servírováno na schůzkách hlav států G20 nebo porotě mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Opatství rovněž provozuje skvělou restauraci La Tonnelle a obchod, kde si můžete zakoupit nejrůznější produkty ostrova jako třeba vynikající vína, likéry, CD, med, esence z levandulí atd. atd.

Nestává se tak často, aby člověk na tak malém kousku země (St-Honorat má délku 1,5 km a šířku asi 400 m) mohl objevit tolik přírodních krás i tolik pohledů do historie - opevněný klášter z 11. století, sedm kaplí (nejstarší je Chapelle de la Trinité z 11. století). K ostrovním zajímavostem určitě patří i čtyři pece na vypalování dělostřeleckých kulí, které byly postavené z rozkazu Napoleona v roce 1794.

A ještě pár praktických informací: Île St-Honorat patří ke skupině Lérinských ostrovů, které leží v canneském zálivu a je, stejně jako ostrov Ste-Marguerite, oblíbeným výletním místem (k ostrovní skupině patří také dva neobydlené ostrovy la Tradeliere a St-Ferréol) Na ostrov se dopravíte pohodlně lodí z Cannes, cesta trvá asi dvacet minut a kouzlo téhle oázy pohody můžete vychutnávat po celý rok.