Sainte-Marguerite s půvabem i tajemstvím

Tahle otázka by se mohla docela dobře hodit do kvízu: Víte, kde se nacházejí nejkrásnější eukalypty v Evropě? Přece na ostrově Sainte-Marguerite! Z Cannes je to jen patnáct minut (například z přístavu v Saint-Raphaël sedmdesát, z Nice hodinka) a rázem se ocitnete v podivuhodném světě přírody i historie...

Z Cannes je to jen čtvrthodinka.
Z Cannes je to jen čtvrthodinka.
Cesta k Fort Royal.
Cesta k Fort Royal.

Úplně nejlepším způsobem, jak objevit všechny půvaby a zajímavosti ostrova Sainte-Marguerite (l'île Sainte-Marguerite), je vydat se po naučných stezkách - na ostrově dlouhém 3,2 kilometry a širokém 900 metrů je jich 8 kilometrů. A stezky samozřejmě vedou také k pevnosti Fort Royal ze 17. století, v jejíž nejstarší části se nachází Musée de la mer, tedy Muzeum moře. 

Vstup do Fort Royal
Vstup do Fort Royal

V přízemních prostorách bývalého státního vězení se nachází mimo jiné také památník věnovaný hugenotům, kteří na ostrově byli vězněni, k nepřehlédnutí jsou nástěnné malby Jeana Le Gaca. Doslova lahůdkou pro milovníky záhad je ovšem cela tajuplného Masque de fer, Muže se železnou maskou, kterého v pevnosti nechal uvěznit Ludvík XIV. Legendární vězeň, jehož proslavili Voltaire a Alexandre Dumas, bude asi navždy fascinovat historiky, romanopisce, filmové scénáristy... Z šedesáti identit je pro tvůrce snad nejlákavější varianta, podle které byl muž, jehož tvář nikdo nikdy nespatřil, dvojčetem krále Ludvíka XIV.

Chodba vězení, ve kterém legendární vězeň strávil 11 let.
Chodba vězení, ve kterém legendární vězeň strávil 11 let.
Kdo byl Muž se železnou maskou?
Kdo byl Muž se železnou maskou?
Autorem maleb je Jean Le Gac.
Autorem maleb je Jean Le Gac.

V prvním patře se otevírá docela jiný svět - svět s vůní moře, který vás zavede ještě daleko hlouběji do historie. Archeologické klenoty z římských a saracénských vraků lodí (Tradelière 15 -10 př.n.l. a Batéguier 10. st.) vyprávějí prostřednictvím keramiky, amfor, lamp, džbánů a dalších a dalších předmětů jedinečné příběhy své doby.

Poklady z mořského dna.
Poklady z mořského dna.

V Musée de la mer je také věnován prostor dočasným výstavám. Až se dostatečně pokocháte všemi unikátními exponáty, je více než stoprocentně jisté, že zamíříte na přilehlou terasu. Otevře se vám exkluzivní výhled na Cannes, na Jižní Alpy až po Cap d'Antibes a Estérel...

Luxusní vyhlídka na Cannes.
Luxusní vyhlídka na Cannes.

Ještě jeden malý výlet do podmořského světa - méditerranoscope: