U baronky Béatrice Ephrussi de Rothschild

12.03.2018

Tak tenhle tip z Côte d'Azur určitě patří k těm, kterým se říká "snové" - půvabný poloostrov Cap Ferrat a velkolepá vila krásné (a bohaté) baronky Béatrice Ephrussi de Rothschild. Pod jedinečnou stavbou z období Belle Époque, která milovníkům architektury určitě připomene italské paláce, je podepsán architekt Jacques-Marcel Auburtin.

Splnit ta nejfantastičtější přání paní baronky nebylo vůbec, ale určitě vůbec jednoduché - však také od prvního nápadu v roce 1905 uplynulo celých sedm let, než vila a zahrady dostaly svou unikátní podobu. Růžovo-bílá vila skrývá poklady v podobě cenných sbírek porcelánu, gobelínů, nábytku, obrazů. Na zahradním ráji (rozkládá se na ploše čtyř hektarů) pracovali ti nejlepší krajinní architekti a tak se dnes můžete kochat nádherou devíti zahrad - třeba španělské, florentské, japonské, francouzské...

A něco praktických informací: Cap Ferrat a Villa Ephrussi de Rothschild se nachází 10 km od Nice a 15 km od Monaka. Autem se sem dostanete po okresní silnici 6098, když pojedete vlakem, vystoupíte ve stanici Beaulieu-sur-Mer. Pokud je člověk ve velmi dobré kondici, potom výšlap k vile trvá asi půlhodinku, nicméně autobusem č. 81 ze zastávky "Plage de Passable" je to určitě pohodlnější. Vila je otevřená po celý rok.

Občerstvit se můžete v místech, kde bývala jídelna baronky Béatrice Ephrussi - stylový Salon de thé-restaurant s terasou, odkud je úžasný výhled na zátoku Villefranche, patří také k místům, na která se hned tak nezapomíná. Na Côte d'Azur se během roku odehrává nespočet originálních událostí, ale tyto dvě určitě stojí za to, aby si je člověk poznamenal: v květnu je to Svátek růží (Fête des Roses et des Plantes), letos tady milovníci květin mají schůzku ve dnech 5. a 6. května. V letních měsících, každé pondělí a úterý, od 2. července do 28. srpna se potom v tomhle snovém prostředí budou odehrávat nocturna - Les nocturnes de la Villa Ephrussi.