V hlavní roli opět film - Festival de Cannes (1.)

Kdo má rád výpravy do velkého filmového světa, ten určitě v těchto dnech sní o květnovém pobytu v Cannes. Nejvýznamnější filmový festival na světě Festival de Cannes je zkrátka za pár dní zase tady (přesněji řečeno ode dneška za 25 dní). O zajímavostech kolem festivalu bude v časech příštích ještě řeč, tentokrát malá ochutnávka na téma "Plakát".

Inspirací pro oficiální plakát 71. ročníku filmového festivalu v Cannes byla tvorba George Pierra (1927-2003), vynikajícího fotografa, který za třicet let své kariéry zvěčnil natáčení víc než stovky filmů. Spolupracoval s takovými velikány filmu, jakými byli Jacques Rivette, Alain Resnais, Robert Enrico, Yves Robert, Andrzej Wajda a další a další. A samozřejmě to byl i Jean-Luc Godard. Milovníci filmu určitě poznali, že na plakátu je scéna z nezapomenutelného Godardova filmu Bláznivý Petříček (Pierrot le fou, r. 1965). Jako grafický designér je pod plakátem podepsán Flore Maquin, který tak připomněl hvězdnou atmosféru filmu, v němž zářili (a samozřejmě stále září) Jean-Paul Belmondo a Anna Karina.

Cannes, město filmu
Cannes, město filmu

A když už jsme stále u hvězd, připomeňme, že legendární Jean-Paul Belmondo, který před sedmi lety obdržel v Cannes Zlatou palmu (Palme d'Or) za celoživotní dílo, oslavil nedávno 85. narozeniny a ještě  v tomto roce má v plánu natočit film. Letošní Festival de Cannes se koná ve dnech 8. - 19. května.

Foto plakátu: Festival de Cannes