Vůně Grasse na seznamu dědictví UNESCO

04.12.2018

K nesčetným pokladům, kterými Azurové pobřeží oplývá, patří určitě růže stolistá (Rosa centifolia). Kde tenhle voňavý poklad objevit, je jasné: v Grasse, tedy v hlavním městě světové parfumerie.

Grasse
Grasse

Jeho okolí je proslulé pěstováním a zpracováním růží, ale také jasmínu, mimózy nebo irisu a stejně proslulé jsou i parfémy, kterým tato květinová pole přinášejí patřičné ingredience.

Pole růže stolisté (centifolia)
Pole růže stolisté (centifolia)

Podle odborníků má vůně zdejší růže pro parfémy ty nejlepší parametry - díky složení půdy, které nenajdete nikde jinde na světě. A aby té voňavé atmosféry bylo ještě víc, tak ji zvýraznila zpráva, že za know-how parfémářského řemesla byla Pays de Grasse zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Zápis je oceněním umění odborníků parfumérského odvětví - ať už pěstitelů, mistrů zpracování surovin nebo tzv. Nos, tedy pověstných specialistů v oboru parfémů (říká se, že jsou schopni rozeznat až 2000 vůní).

Pohled do parfumérské laboratoře
Pohled do parfumérské laboratoře

Grasse žije vůněmi snad už od 16. století, kdy přišly do módy parfémované rukavičky. A v objetí vůní žije město velmi úspěšně i ve 21. století, důkazem je i výše uvedené ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO. Sídlí tady věhlasné parfumérské firmy, které nabízejí (kromě parfémů v obchodech a obchůdcích) pohled do zákulisí voňavého řemesla a také lákavou šanci, vytvořit si svou vlastní vůni. Neobyčejné zážitky ovšem přináší i Mezinárodní muzeum parfémů, kde můžete objevit zajímavosti z dávné i nedávné historie, poodhrnout tajemství výroby parfémů, ale také se dozvědět nejrůznější zajímavosti ze světa mýdel a kosmetiky.

Vstup do Mezinárodního muzea parfémů © Musée International de la parfumerie
Vstup do Mezinárodního muzea parfémů © Musée International de la parfumerie

A pokud se na Azurové pobřeží vypravíte v květnu, čeká vás v Grasse ještě jeden mimořádný zážitek: Expo Rose. Mezinárodní výstava růží bude mít příští rok téma "Barvy ostrovů, exotické vůně" ("Couleurs des îles, Parfums Exotiques") a uskuteční se ve dnech 10. - 12. května 2019.

Pole růže stolisté
Pole růže stolisté
Vůně jasmínu
Vůně jasmínu

Foto: ©Musée International de la parfumerie a Ville de Grasse

Připravila: Stanislava Bezděčková

Parfumeur
Parfumeur