Zážitkový koktejl z Antibes

Člověk má vždycky příjemný pocit, když získá nějaké to "nej". Myslím "nej" v kategorii zážitků, nikoliv hmotných statků. Takový hřejivý pocit není sice na Côte d'Azur vůbec ničím výjimečným, nicméně jsou místa, která hýří mimořádnou originalitou. Třeba Antibes.

K "nej"zážitkům patří například jeden z nejkrásnějších trhů na pobřeží, který jednoduše nemůžete v centru tohoto půvabného městečka minout. Každé ráno (kromě pondělí) Cours Masséna nabízí koktejl vůní čerstvých sýrů, masa, ryb, koření, květin, nejrůznějších specialit a vůbec darů přírody. Zkrátka takový svátek pro gurmány.

Další z "nej" zážitků můžete získat z procházky podél hradeb až do přístavu Port Vauban, jednoho z největších jachtařských přístavů světa, kde kotví mega jachty dlouhé až 165 metrů. Zážitek, který si žádný vyznavač jachtingu nenechá ujít...

Pro milovníky umění je ovšem takovou "nej" zastávkou nepochybně Musée Picasso (samozřejmě kromě jiných oblíbených míst v Antibes, kde si dávaly schůzku múzy). To se ocitnete v prostorách někdejšího zámku Grimaldiů (Château Grimaldi), jehož nejvyšší patro mohl Pablo Picasso od roku 1946 používat jako ateliér. Díla, která tady vznikla, potom umělec přenechal zámku pro dnešní muzeum. K zajímavostem také patří, že Picasso osobně dohlížel na to, jak je jeho dílo rozvěšeno a rovněž nařídil, že z prostor muzea nesmí být nic přemístěno jinam. I pouhá hodinka, kterou tady strávíte, působí magicky - zdejší atmosféra vás jednoduše nabije optimismem. Možná v tom maličko sehraje roli i fakt, když si vzpomenete na jednu z myšlenek Pabla Picassa: "Nehledám, nacházím..."