Po stezkách až do samých výšin Côte d'Azur

   Touha prožít na Azurovém pobřeží něco neobyčejného (nejlépe na palubě luxusní jachty a v hvězdné společnosti), je samozřejmě velmi silná. Nicméně věřte, že i bez jachty, limuzíny, či výletu helikoptérou budou zážitky nezapomenutelné. Například, když se vydáte po stezkách, které lemují pobřeží a zavedou vás až do výšin.

 Èze-Village
Èze-Village

A protože "cíl bez plánu je pouze přání," jak řekl Antoine de Saint-Exupéry (mimochodem také velký obdivovatel krás Côte d'Azur), tady je několik málo tipů, po jakých stezkách se vydat. Milovníky pěší turistiky určitě potěší fakt, že na Azurovém pobřeží je asi 6500 kilometrů značených stezek nejrůznějších úrovní, pro zdatné i méně zdatné výletníky. Pravda, už jenom pohled na vesničky usazené na vrcholcích skal povzbudí kondici natolik, že se člověk rázem stane přeborníkem v turistické zdatnosti.

 Èze-Village
Èze-Village

Těch vesniček je přes sto a náleží 163 obcím Azurového pobřeží. Ve výšce 427 metrů nad mořem je to například středověká vesnička Èze-Village, do níž se můžete od vlakového nádraží vydat "par sentier", tedy stezkou, kterou chodíval filozof Friedrich Nietzsche. Dnes je stezka známá jako "Chemin Friedrich Nietzsche" - Cesta Nietzscheho. Velikáni naší historie jsou vůbec spojeni s řadou míst na Azurovém pobřeží, která se nacházejí až u nebe (tedy skoro u nebe). Tak třeba v Cabris, vesničce, která je vzdálená asi 17 km od Grasse, pobývali Albert Camus nebo Jean-Paul Sartre, atmosféru Mougins (asi 8 km od Cannes) si zase zamilovali Pablo Picasso, Jean Cocteau, Jacques Brel, Edith Piaf a další a další osobnosti. Malebné městečko Saint-Paul-de-Vence (asi 15 km od Nice) si oblíbili například Marc Chagall, Yves Montand, Simone Signoret nebo Jaques Prévert...

Mougins
Mougins

Každý, kdo jen maličko přivoněl k tvůrčí činnosti, má svůj recept, kterak povzbudit představivost. Pobyt na vrcholcích Côte d'Azur k takovým zaručeným receptům dozajista patří. Vyšlápněte si třeba do do Tourrettes sur Loup či do "orlího hnízda" Gourdon, které leží nad soutěskou řeky Loup a uvidíte, co tahle "promenáda" udělá s vaší fantazií. Totéž platí třeba o malé půvabné vesnici Saint Jeannet, která leží mezi Vence a Nice, Cipières (asi 50 km autem od pobřeží) nebo o Venanson, odkud je vidět (při dobrém počasí) na vrcholky masivu Mercantour-Argentera.

Tourrettes-sur-Loup
Tourrettes-sur-Loup

V údolí Paillon se objevíte malebnost vesnice Lucéram (najvyšší bod je položený 1 567 m n. m.), kde se nachází sedm kaplí a během vánočních svátků i stovky jesliček. Asi 15 kilometrů od Monaka je půvabná středověká vesnice Peille, o které se říká, že patří mezi nejkrásnější místa ve Francii... A ještě na skok do La Turbie - městečko vzdálené přibližně 12 km od Mentonu působí, jakoby se vznášelo kdesi v oblacích. Až si budet prohlížet gigantický pomník Trophée Auguste, postavený před 2000 lety Římany, určitě se vás i dnes, v našem milém přetechnizovaném 21. století, dotkne síla a moc Říma. Možná by nebylo od věci při objevování všech těch krás Azurového pobřeží, připomenout si známý výrok římského císaře Oktaviana Augusta. "Pospíchej pomalu" ( Festina lente).

Pont sur Loup
Pont sur Loup