Nice

Rozloha 71,92 km² - počet obyvatel 343 629, metropolitní oblast má něco málo  přes 1 000 000 - tipy pro objevování: Promenade des Anglais, Place Masséna, Colline du Château, Cimiez, Vieille-ville (Staré město), Cours Salyea, Musée Matisse, Musée National Marc Chagall, Musée des Beaux-Arts...

Určitě to není náhoda, že se Nice, tahle královna Azurového pobřeží, umisťuje pravidelně v nejrůznějších žebříčcích popularity. Samozřejmě úspěšně. Docela nedávno se například umístila na 9. místě mezi nejvíce hipsterskými městy Francie (hodnotila se města nad 150 000 obyvatel).

V době technologických vymožeností typu GPS navigací není samozřejmě žádný problém zjistit si jakoukoliv vzdálenost. Přesto někdo dál v autě vozí tištěnou "klasiku" (atlas Evropy) a s oblibou nahlíží do nejrůznějších tabulek vzdáleností mezi jednotlivými místy.

Ať už se zeptáte turisty nebo Niçois (tedy místního obyvatele), co se mu vybaví při vyslovení Nice, téměř s jistotou ve výčtu zazní Anglická promenáda (Promenade des Anglais), tržiště Cours Saleya nebo náměstí Place Massena.

Nice, hlavní město departementu Alpes-Maritimes a metropole celé pobřežní oblasti baví své návštěvníky doslova po celý rok. A velmi slunečně, protože podle statistiky tady slunce svítí 2640 hodin.

Aby člověk trošku poznal tohle krásné město ležící mezi Cannes a Monakem, měl by se tady zastavit aspoň na pár dní. Aspoň na týden... Předpokládejme, že jednoho krásného, slunečného dne přistanete na letišti Nice Côte d' Azur.