Azurová vizitka

   Není to tak dlouho (asi 130 let), kdy burgundského básníka a spisovatele Stéphena Liégearda tenhle půvabný kraj tak uchvátil. Přesněji řečeno pobyt v Hyères. Nadšený z pobytu plného slunce a barvy moře vydal po návratu do Paříže ilustrovanou knihu s názvem "La Côte d'Azur". 

Mapa: Azurové pobřeží je pobřežní pás jižní Francie táhnoucí se od města Menton až k městu Cassis nedaleko Marseille, jehož půvab dotvářejí Přímořské Alpy. Samozřejmě, že pojem "Azurové pobřeží" zahrnuje také la Principauté de Monaco - Monacké knížectví.


Příroda: Ročně na Azurové pobřeží zamíří 11 milionů turistů. Láká malebná krajina se svými zátokami, širokými zálivy, bezkonkurečními plážemi. Magnetem je (mimo jiné) národní přírodní park Mercantour National Park.

Počasí: Středomořské podnebí Côte d'Azur se vyznačuje prosluněnými dny (těch je v roce téměř 300) a mírnými teplotami po většinu roku. Denní teploty se v létě pohybují od 27 °C nahoru, v zimě 12-14°C. Déšť sice bývá spíš výjimkou, ale má docela sílu. 

Gastronomie: Na Azurovém pobřeží se nachází na 3 000 restaurantů a hostinců. Michelinský průvodce ocenil 34 restaurantů 44 hvězdami, už pouhé vyslovení slavných jmen jako Alain Ducasse, Bruno Oger nebo Mauro Colagreco povzbudí gourmetskou fantazii...

Sport: Golfisty potěší fakt, že jde o nejlepší golfovou destinaci ve Francii - v nabídce je 20 golfových hřišť, včetně deseti osmnáctijamkových. Pro zimní sporty je k dispozici 15 středisek a 700 km sjezdovek. Milovníkům jachtingu nabízí 33 přístavů...

Poznávání a zábava:  Na Azurovém pobřeží se nachází více než 130 muzeí a památek, 100 parků a zahrad přístupných veřejnosti, 10 zábavních parků. Koho zajímá "Jeux", může si vybrat ze 17 kasin, z nichž 5 je v Monaku.

Office de tourisme: V každém městě i městečku jsou turistické kanceláře zvané Office de tourisme, kde vás vybaví plánky města a zajímavých míst, jízdními řády, zajistí vstupenky do muzeí, galerií nebo třeba na loď, doporučí hotel...

Cotedazur-Card: Výhodnou možností, jak poznat co nejvíc z přírodních krás, historie, umění nebo gastronomie je Cotedazur-Card. Objevíte nespočet zajímavých míst od Mentonu až po Saint-Raphaël, včetně Monaka.